قسمت آخر – Firefox 3 : يك مرورگر حماسي

ابهت AwesomeBar را افزايش دهيد

ابتدا اجازه بدهيد الگوريتم AwesomeBar را بيشتر بررسي نمائيم: همانطور كه قبلاً نيز اشاره كرديم، الگوريتم «Frecency» نتايج را بر اساس تركيبي از «تكرار» و «تأخر» مرتب مي‌نمايد. اما اين ترتيب‌دهي دقيقاً چگونه انجام مي‌شود؟ بطور خلاصه، URLهاي تايپ شده در بالاترين موقعيت قرار مي‌گيرند و سپس نوبت به Bookmarkها مي‌رسد و در رتبه بعدي لينكهائي كه بطور دستي بر روي آنها كليك كرده‌ايد. پس از موارد، نتايج بر اساس Frecency بازديد سايتها توسط شما مرتب خواهند شد. براي مثال سايتي كه ده بار در هفته جاري بازديد شده، در موقعيت بالاتري نسبت به سايتي كه آن را 10 بار در هفته گذشته بازديد كرده‌ايد قرار خواهد گرفت. بنابراين، هر چه به دفعات بيشتر و در زمانهاي نزديكتري از يك سايت بازديد كرده باشيد، رده‌بندي Frecency آن بالاتر خواهد بود.

به اعتقاد ما، AwesomeBar در وضعيت پيش‌فرض خود نيز كاملاً قابل تحسين است اما اگر مي‌خواهيد آن را اندكي مطابق سليقه خود تنظيم كنيد، مي‌توانيد از توضيحات زير استفاده نمائيد:

         تغيير حداكثر تعداد نتايجي كه توسط AwesomeBar برگردانده مي شوند: به صفحه قدرتمند about:config برويد. از جعبه بالايي براي هدايت مرورگر به browser.url.maxRichResults استفاده كنيد. مقدار پيش‌فرض معادل 12 است. ما عدد 6 را ترجيح مي‌دهيم زيرا به اين ترتيب مجبور نخواهيم بود در منوي Drop-Down نوار Location به بالا يا پائين Scroll نمائيم.

         برگرداندن نتايج فقط براي URLهائي كه عملاً تايپ كرده‌ايد: يكبار ديگر به about:config رفته و browser.urlbar.matchOnlyTyped را جستجو كنيد. اين گزينه را به صورت «true» تنظيم كنيد تا نتايج به مواردي كه عملاً تايپ كرده‌ايد محدود شوند. اگر اصلاً به AwesomeBar علاقه نداريد، خبرهاي خوب و بدي براي شما داريم. خبر بد اين است كه Mozilla كد نوار Location  قديمي را به كلي حذف كرده است. خبر خوب اين است كه يك ضميمه با نام Oldbar وجود دارد كه نوار Location قديمي FF2 را تقليد مي‌نمايد.

نفوذ به مرورگر جديد

اگر از Firefox 3 به همان صورتي كه ارائه شده است استفاده مي‌كنيد، پس يك كاربر حرفه‌اي به حساب نمي‌آئيد. در اين صورت، اجازه بدهيد چند نكته را براي شروع كار در اختيارتان قرار دهيم.

1-       مرورگر خود را فشرده‌تر نمائيد:

آيا پيكانهاي Key Hole جديد براي كليدهاي Back/Forward را دوست نداريد؟ مي‌خواهيد ظاهر مرورگر Firefox شما خلاصه‌تر باشد؟ در اين صورت مي‌تواند Classic Compact Options را نصب كنيد. همانطور كه از نام آن مشخص است، Classic Compact اندازه منوها، كليدها، برگه‌ها و ساير بخشهاي مرورگر را كاهش مي‌دهد تا بتوانيد بر روي صفحاتي كه مشغول بازديد از آنها هستيد تمركز نمائيد. اين ويژگي براي نمايشگرهاي كوچكتر نظير نمونه‌هائي كه در نت‌بوكهاي Ultra-portable امروزي مورد استفاده قرار مي‌گيرند بسيار مفيد خواهد بود.

ضميمه Option نيز به شما امكان مي‌دهد تا Classic Compact theme را سفارشي نموده و به اين ترتيب بتوانيد Theme منطبق با نيازهاي خودتان را ايجاد كنيد كه درست به اندازه مورد نظر خودتان فشرده شده است. شما حتي مي‌توانيد نوار منو را تا حد (صرفاً) يك كليد Drop-Down فشرده كنيد.

2-       Bookmark هئشمندتر:

در شيوه برچسب‌گذاري خود خلاق باشيد. اگر يك علاقمند به فوتبال هستيد، تمام سايتهائي كه دائماً در اين زمينه از آنها بازديد مي‌كنيد را با يك برچسب مشابه (يك چيز زيركانه نظير Soccer) نشانه‌گذاري كنيد. سپس مي‌توانيد كتابخانه Bookmark خود را باز كرده (Ctrl+Shift+B در ويندوز)، Soccer را در فولدر برچسبهايتان يافته و سپس آن را به نوار ابزار Bookmark بكشيد. حالا شما يك Bookmark هوشمند ايجاد كرده‌ايد. كافي است بر روي «Open all in tabs» كليك نمائيد تا بنوانيد از خبرهاي ورزشي مورد علاقه‌تان لذت ببريد.

Zoom in/out

Firefox 3 سرانجام زوم تمام صفحه را معرفي كرد. نسخه‌هاي قبلي Firefox تنها اندازه متن را تغيير مي‌دادند. اما اكنون شما مي‌توانيد كليدهاي –Ctrl يا +Ctrl را به ترتيب براي كوچك‌نمائي يا بزرگنمائي صفحه فشار داده يا صرفاً كليد Ctrl را نگهداشته و اندازه صفحه را با حركت گردونه (Wheel) ماوس خود تنظيم نمائيد. Firefox 3 حتي تنظيمات بزرگنمائي شما را براي هر سايت وب به ياد مي‌آورد، بنابراين كافي است يكبار آن را تنظيم كرده و در بازديدهاي بعدي خود از سايت مورد نظر از اين ويژگي بطور خودكار لذت ببريد. اگر مكانيزم قديمي را ترجيح مي‌دهيد، مي‌توانيد زوم تمام صفحه را با انتخاب گزينه View>Zoom>Zoom Text Only غير فعال نمائيد.

تحميل ضمائم قديمي

آيا از انتظار براي اينكه شخصي ضمائم مورد علاقه شما را به Firefox 3 ارتقاء دهد خسته شده‌ايد؟ يك خبر خوب برايتان داريم: بسياري از ضمائم قديمي بخوبي در Firefox 3 كار خواهند كرد. شما صرفاً بايد ويژگي بررسي سازگاري را غير فعال نمائيد. مرورگر خود را به صفحه about:config هدايت كرده و سپس يك ورودي جديد را ايجاد نمائيد. نام ورودي را به extensions.check-Compatibility تغيير داده و مقدار آن را بصورت «False» تنظيم كنيد. حالا از Firefox خارج شده و سپس مجدداً آن را اجرا كنيد. ضمائم قديمي شما برگشته‌اند. با اينحال بهتر است كاملاً محتاط باشيد زيرا بعضي از ضمائم (اصولاً ضمائم Bookmark نظير Foxymarks، ضمائمي مرتبط با نوار Location در Firefox 2 و ضمائم مرتبط با برگه‌ها نظير ChromaTabs) بخاطر تغييرات اعمال شده در Firefox 3 به هيچوجه با آن سازگار نيستيد. بنابراين اگر متوجه شديد كه مرورگر جديدتان رفتار عجيبي را نشان مي‌دهد، مقدار ورودي جديد را به «True» تغيير داده و اميدوار باشيد كه توسعه‌دهنده ضميمه محبوب شما كمي در كار خود عجله مي‌نمايد.

ضميمه‌هاي عالي

ضميمه‌ها، همان چيزي هستند كه Firefox را از ساير مرورگرها متمايز مي‌سازند. ممكن است شما به BitTorrent ، RSS و يا كلاينتهاي پستي توكار نداشته باشيد و يا صرفاً مي‌خواهيد فزصت انتخاب بهترين ضمائم موجود براي آماده‌سازي مرورگر ايده‌آل خود را بدست آوريد. هزاران ضميمه براي Firefox ارائه شده‌اند كه براي هر نوع شخصيت و اولويت‌بندي مناسب خواهند بود. در اين ميان، سه ضميمه وجود دارند كه ما فكر مي‌كنيم مي‌توانند براي همه كاربران جذاب باشند:

         FireGestures: به محض آنكه براي اولين بار از ژستهاي ماوس براي هدايت مرورگر خود استفاده كنيد، تعجب خواهيد نمود كه تاكنون چگونه بدون آنها زندگي مي‌كرده‌ايد. ضمائم متعددي در زمينه ژستهاي ماوس وجود دارند ولي به اعتقاد ما FireGestures بهترين نمونه به حساب مي‌آيد كه در عين حال از قبل با Firefox 3 سازگار است.

         Shareaholic: لينكهاي موجود بر روي Digg, Reddit, del.icio.us, Facebook و بسياري از سايتهاي ديگر را از يك كليد Drop-Down ساده به اشتراك بگذاريد.

         Foxmarks: بطور خودكار، Bookmarkهاي خود را در بين كامپيوترهاي متعدد هماهنگ كنيد. نسخه ابتدائي اين ضميمه از Firefox 3 و همچنين پروفايلها پشتيباني مي‌كند، بنابراين مي‌توانيد Bookmarkهاي خانگي و كاري خود را مجزا نگهداشته اما از هر جائي به آنها دسترسي پيدا كنيد.    

  

 منبع: بزرگراه رايانه

 

 

 

Advertisements

دربارهٔ Yaser Hosseini

یاسر هستم طراح وب علاقه مند به طراحی تجربه کاربری و مدیریت فرآیندهای کسب‌وکار، عاشق کوهنوردی و دوچرخه سواری ولی حرفه ای نیستم. یادمیگیرم و به اشتراک میذارم

Posted on دسامبر 6, 2008, in نرم افزار, وب and tagged . Bookmark the permalink. بیان دیدگاه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: