Safari Beta 4 مروگر ابتکاری ،سریع و سرگرم کننده

این مرورگر بیشتر از یک UI (واسط کاربری) جذاب را ارائه می دهد : پایدا و باهوش هم هست .

ترجمه و بازنویسی : بابک فخریلو

تصمیم شرکت Apple برای ارائه عمومی نسخه آزمایشی مرورگر خود Safari 4 – که برای سیستم عامل های Mac و Windows XOP و Vista در دسترس است – موجب شگفتی دنیای فناوری شد .آنجه که بیشتر موجب شفگتی می شود تعداد خصیصه های ابتکاری است که این مرورگر ارائه می دهد . این خصیصه ها شامل پیشرفته شدن واسط  in-your-face ، بروزرسانی های مخفی برای افزایش قابل توجه rendering و open-standards compliance می شود .

در میان خصیصه هایی که توجه کاربران را جلب می کند بی درنگ می توان به tabbed browsing ، نمایش جدیدی از سایت های مهم که  زیاد بازدید کرده اید ، راهی نو برای جست و جو در میان history و bookmark ها و tool bar اصلاح شده که دکمه reload شدن صفحه را رها می سازد ، اشاره کرد .

تغییرات در خصیصه tab ها و سایت های پربازدید بدیهی است که می تواند باGoogle Chrome مقایسه شود .Chrome همچنین مشابه Safari جدید ، چندین tab را در بالای پنجره قرار می دهد و منظر یکسانی از گالری سایت های که اخیرا بازدید شده اند ، دارد .اما این که بخواهیم ظاهر جدید safari را دزدی از chrome در نظر بگیریم کمی نا منصفانه است .

Top Sites
یکی از آشکارترین خصیصه های جدید – که شما هیچ گاه به هنگام اجرای Safari 4 آن را از دست نمی دهید –صفحه جدید «Top Sites» است که نمایش پیش فرض برای پنجره ها و tab های تازه ای  است که شما باز می کنید .این خصیصه گالری سه بعدی را از آنچه Safari درباره سایت های محبوب شما  ارائه می دهد ، نمایش می دهد. سایت ها را انتخاب می کند ، آن را در قالب thumbnails (تصاویر انگشتی) به صورت قوس دار نشان می دهد . thumbnails در خطوط مرتب شده قرار دارند و شما می توانید انتخاب کنید که چند صفحه نمایش داده شود : 6 ،12 یا 24 .

Thumbnails هر زمان که Top Sites نمایش داده می شود به طور زنده تولید می شوند ؛ آنها فقط یک سری تصاویر غیر پویا نیستند که از آخرین مرور شما ساخته شده باشند .اگر سایت ها dynamic (سایت هایی که مرتب بروز می شوند ) باشند ، Top Sites نمایش زنده ای از بروز رسانی آنها را به شما عرضه می کند .اگر سایت ها RSS هم داشته باشند ، Safari شما را از وجود محتوای جدید با استفاده از آیکون ستاره باخبر می سازد . این مرورگر از لحاظ گرافیکی فوق العاده است و برای گستره ای متنوع از کار های online مفید خواهد بود.

گرچه Top Sites به صورت پویا از سایت هایی که شما به طور مرتب بازدید کرده اید ، ساخته می شود  — و یا شاید بیشتر از همه آن هایی را بازدید کرده اید که هر دفعه به هنگام اجرای Safari 4 نمایش داده شده اند – شما می توانید صفحه را با «pinning» شخصی تر کرده ، تا سایت هایی که می خواهید در صفحه باقی بمانند و چیز جدیدی جایگزین آنها نشود .حتی می توانید سایتی را (بدون توجه به این که چند بار بازدید کرده اید) از این که در این صفحه نمایش داده شود محروم کنید .

بزرگترین سود این خصیصه این است که اگر شما به طور مرتب همان سایت ها را برای روز رسانی شان بازدید کنید ،براحتی می توانید بدون bookmark کردن آنها  ، اولین چیزی باشند که در صبح یا در طول روز در  tab ها قرار گیرند . اگر هم دارید به گشت و گذار می پردازید و می خواهید به صفحه Top Sites برگردید آیکون جدید در bar مرورگر هست که تنها با یک کلیک می توانید این کار را انجام دهید .
جلوه های دیداری Top Sites را زیبا می کند اما عملکردش آنرا پرکاربرد می سازد .

Tweaked tabs
دومین ویژگی که توجه شما را جلب خواهد کرد tab هایی است که به عنوان بخشی از نوار عنوان در بالای مروگر به نمایش در می آید .این ویژگی است به نظر می رسد بسیار تحت تاثیر Google Chrome قرار گرفته است، گرچه با فراست Apple ارائه شده است .


یک خصیه که خیلی دوست داشتم این است که Apple دکمه ای آشکار اما مرموز را در جانب راست نوار عنوان قرار داده –بیشتر شبیه یک + کوچک است – که برای ساختن tab های جدید است.

تب های جدید به صورت گوشه دار نمایش داده می شوند که می توان جای آنها را تغییر داد یا به پنجره ای جدید کشاند .این ارتقایی دیگر است که اختیارات بیشتری به کاربران جدید یا کارآزموده می دهد .بسیار واضح است که apple کوشیده تا  انتخاب های ظاهری جدید به کاربران ارائه دهد تا کاربران را از گیج شدن در شناختن خصیصه ها باز دارد.اگر شما علاقه چندانی به استفاده از tab ها ندارید می توانید از واسط های قدیمی استفاده کنید .

The new address and search bar
اگر توجه خود را از المان های ظاهری کمتر کرده و بر خود مرورگر تمرکز کنیم ، standard address bar (جایی که آدرس سایت ها تایپ می شود ) کمی کوتاه تر شده است . قابل توجه ترین تغییر ، دکمه Reload آشکار و progress bar آبی است .( blue bar برای این است که مشخص کند صفحه در حال load شدن است و پشت URL در address bar دیده می شود) .در مقابل دکمه Reload در سمت راست address bar طراحی درونی شده است و دکمه Add Bookmark نیز لبه سمت چپ address bar است .

تغییر قابل توجه دیگر وجود autocompletion (کامل سازی خودکار متن) در address bar و در search bar است.

این خصیصه در address bar دیگر تنها به آدرس هایی که شما bookmark کرده اید یا به history وابسته نیست ، بلکه بر حسب عنوان صفحه ها و عبارات رایج طراحی شده است .نتایج Autocompleted (خود تکمیل شده) گروه بندی می شوند ، بسته به آنکه آنها bookmark هستند یا از نتایج history . این نتایج شامل آدرس و عنوان صفحه است که عنوان در بالا قرار داشته و توپرتر خواهد بود .

Search bar هنوز هم برای جست و جو از Google استفاده می کند اما این بار autocompletion را هم ارائه می دهد.این خصیصه ای جدید و پرکاربرد برای این مرورگر است ، گرچه در مرورگر های دیگر هم چنین چیزی را

می بینیم اما افزودن این ویژگی به  Safari از جانب Apple بسیار خوش آیند است .

Full history searching and Cover Flow
بررسی خود را با  موضوع جست وجو ادامه می دهیم .  برای جست و جو در history راهی جدید وجو دارد .شاید در ابتدا چندان مهم به نظر نرسد – دست کم تازمانی که شما فکر می کنید این بدان معناست که می توانید به جست و جوی متن هر صفحه که در هفته گذشته بازدید کرده اید ، بپردازید ، یا اینکه از آن تنها به عنوان تاریخچه ای از مرور خود استفاده کنید – اما اگرشما تعداد زیادی از مقاله ها را در یک یا چند سایت (به هنگام جست و جوی موضوع مورد علاقه خود) خوانده اید و حالا می خواهید در history به دنبال آیتم های مرتبط با آن بگردید ،Safari تنها صفحاتی را نشان می دهد که شامل آن واژه یا عبارت مورد نظر شما باشد .گویی قدرت ابزار جست وجوی Apple Spotlight را وارد وب کرده اید .

جستار در history یا مرور در میان آن یک چیز است اما استفاده از Cover Flow (شیوه Apple برای ناوبری گرافیکی میان فایل ها در سیستم عامل Mac Os X ) حرکتی بی نظیر است .

نه تنها می تواند به جستار از میان صفحاتی که بازدید کرده اید بپردازید بلکه می توانید آنها را به سرعت ببینید و در میان آنها حرکت کنید .بله این ابزار در iTunes وجو دارد اما این جا خیلی کار ساز است .در حقیقت این بهترین استفاده از Cover Flow است .

علاوه بر مرتب سازی از میان آیتم های history شما می توانید از Cover Flow به عنوان گزینه ای برای مشاهده تعداد زیادی از bookmark ها به هنگام مرور در وب استفاده کنید .اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به bookmark کردن بسیاری از سایت ها می پردازید تا بعدا به آنها مراجعه کنید ، این راه آسانی برای پیدا کردن آنها خواهد بود .

Performance and standards compliance
در حالی که ارتقای واسط کاربری آشکارترین پیشرفت در Safari 4 است ، بروز رسانی های زیادی هم در پشت پرده وجو دارد.Apple موتور JavaScript جدید را به نام «Nitro » اضافه کرده که واقعا موجب افزایش سرعت در rendering محتوای پویا می شود . همچنین پیاده سازی WebKit سبب ارتقای سرعت شده است. نمونه این افزایش سرعت را می توان به render شدن 24 صفحه در یک زمان در Top Sites دانست .

در پس بهبود سرعت ، Safari 4 از پذیرش open standardsبرای توسه وب به خود می بالد .پشتیبانی کامل از HTML 5 offline caching که تضمین می کند به Web Application ها (از بازی تا مستندات آنلاین) از رایانه خودتان ، هر کجا و هر زمان دسترسی داشته باشید .همچنین پشتیبانی HTML 5 از audiovisual (امکان دیداری-شنیداری) به کاربران و توسعه دهندگان این فرصت را می دهد که بدون نصب هیچ  افزونه ای محتوای چندرسانه ای خود را به نمایش گذارند .

به طور مشابه ، Safari از جلوه های دیداری CSS 3 (زبانی برای طراحی گرافیک وب سایت) ، تصاویر متحرک و فونت ها پشتیبانی می کند و توسعه دهندگان وب را قادر می سازد تا سایت های دلخواه خود را بدون مرتب کردن فایل ها در مجموعه از فرمت های حجیم ، بسازند . بهترین نمونه همان خوش آمد گویی متحرک Safari 4 است به هنگامی که برای اولین بار اجرا می شود . نمونه دیگ نیز این صفحه است .

از دیدگاه توسعه دهندگان ، یکی از بهترین خصیه ها درباره این سری از ابزارهای رسانه ای قوی این است که apple روی آن خیلی کار کرده تا با open standards سازگار باشد .در حقیقت Safari 4 امتحان Acid 3 را برای قبول استاندارد ها  با موفقیت  طی کرده است .

Scalable Rendering
یکی دیگر از خصایصی که با rendering بهبود یافته Safari همراه است ، ارتقای  scalability (مقیاس پذیری) فونت ها و تصاویر است .حال Safari به Scale کردن  کل محتوای یک صفحه (و نه تنها فونت های) آن می پردازد ، همان طور که در iPhone و iPhone این را انجام داده بود .اگر از لپ تاپ هایapple (که multi-touch trackpad است)  استفاده می کنید براحتی می توانید با حرکت انگشت خود نحوه نمایش صفحه را تغییر دهید .

حرف آخر
من Safari 4 را به مدت کمتر از 36 ساعت استفاده کردم و فریفته آن شدم .این مرورگر مجموعه از افزونه های ابتکاری ، سرعت بهتر و سازگاری با استاندارد ها دارد و بسیار سرگرم کننده است .

بزرگترین سوال تنها این است که آیا امکانات بهتر دیگری  هم توسط apple برای نسخه نهایی در نظر گرفته شده است که در نسخه آزمایشی نیست ؟ و مهم تر از آن ، آیا ارتقا ها و تغییر هایی که در Safari دیده می شود می تواند آنچه را در ذهن Apple می گذارد نشان دهد ؟…

منبع : computer world

Advertisements

دربارهٔ Persian Developer

I Love Developing applications

Posted on فوریه 27, 2009, in مرورگر and tagged , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. بیان دیدگاه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: