گوگل چقدر راجع به شما می داند ؟

ترجمه و بازنویسی : بابک فخریلو

توجه : خواندن این مقاله را به افراد با شجاعت کم توصیه نمی کنیم چرا که ممکن است بیخیال اینترنت شوند .

آیا به گوگل اعتماد دارید ؟ شاید اگر از سرویس های متعدد online گوگل استفاده می کنید ، به آن اعتماد داشته باشید ، اما آیا چنین پنداشتی هوشمندانه است ؟ برای برخی گوگل سایتی فوق العاده با ابزار های online است که زندگی را راحت تر می کند ، اما برای برخی دیگر گوگل هیولایی مرموز است .

گوگل رفتار های online شما را پیگیری می کند تا بتواند تبلیغات متناسبی ارائه کند ، به طور سهوی مقادیر زیادی از آنچه را که در وب توسط موتور جست و جویش می بینید کنترل می کند ، بزرگترین کتابخانه را ایجاد کرده ، حجم وسیعی از بازار ویدئو های به اشتراک گذاری شده را در بر دارد ، و خدمات متنوع و گسترده ای دارد که هرچه بیشتر عادت های روزانه online شما را به بانک اطلاعاتی اش می فرستد .

گوگل بیشتر از این ها می خواهد بداند

اوایل این هفته گوگل با اعلام ساخت سیستم عامل Chrome OS ،  خبر از انتقال سرور های خود به desktop شما داد .این حرکت سبب واکنش تند مدافعان حفظ حریم شخصی (privacy policy ) چون Electronic Frontier Foundation ، مرکز آزادی های دیجیتال ، American Consumer Institute Center for Citizen Research شد.

گوگل غالبا  به خاطر ارائه ضعیف استانداردهای privacy متهم شده و بار ها مورد انتقاد قرار گرفته است .ورود شرکت گوگل به عرصه سیستم عامل ها که در حال حاضر در تسلط سیستم عامل Windows است تحسین زیادی را بر انگیخته ، اما یک سیستم عامل موفق می تواند اطلاعات بیشتری راجع به رفتار های شما در اختیار این شرکت قرار دهد .

گوگل عادت های روزانه شما را می داند

بسیاری از کاربران هستند که اطلاعات زیادی را در سروهای گوگل شامل قرار های شخصی (Calendar ) مکاتبات (Gmail) کارها و مستندات  شخصی (Google Docs ) و عادت های مطالعه ای روزانه (Google Reader) ، قرار داده اند .

نتیجه تحقیقاتی که PC World در سال 2007 انجام داد نشان می داد بزرگترین مشکل در ذخیره اطلاعات روی سرور های گوگل ، رمز نشدن آنها است . این امر خطر از دست رفتن ، سرقت و یا دسترسی غیر مجاز را افزایش می دهد .

گوگل می داند شما کجا هستید

بسیاری از سرویس های گوگل به شما امکان اشتراک گذاری با سایر افراد جهان را فراهم می کند ، و با سرور های گوگل ،می توان جایی را که هم اکنون در آن هستید مشخص کرد . آیا استفاده از این ابزار راحت است ؟ .آسان باشد یا سخت ،شما به این شرکت اجازه می دهید تا مکانی را که در هر لحظه در آن قرار گرفتید، مشخص کند .

My Location ابزاری از Google Maps است که برای موبایل و کاربران desktop در دسترس است .این سرویس مکان فعلی شما را با استفاده از یک نقطه آبی رنگ روی نقشه نشان می دهد ، و می تواند شما را در رسیدن به مقصدتان یاری کند .گوگل مدعی است که به هیچ شکل مکان هایی را که در آن بوده اید ذخیره نمی کند ، اما به هر حال برای استفاده از این سرویس باید باید اطلاعات محلی خود را به به سرور های گوگل ارسال کنید.

Latitude هم ابزاری مشابه است با این تفاوت که به شما اجازه می دهد تا مکان هایی که قرار دارید را با دوستان خود به اشتراک گذارید .این سرویس گزینه های متعدد را برای محدود کردن اطلاعات برای دوستان خاص در اختیار می گذارد .به هر حال گوگل بیشتر مکان هایی که در این اواخر بودید را در سرور های خود دارد .

بد نیست بدانید که با استفاده Latitude از طریق موبایل ، گوگل علاوه بر اطلاعات کلی ، طول عمر باطری گوشی شما را هم می داند .شاید گوگل با دانستن عمر باتری (همان شارژ) می خواهد به بهبود برنامه کمک کند ، اما چرا چنین اطلاعاتی را  به حساب کاربری تان در گوگل متصل می کند ؟ و این اطلاعات کلی که گوگل از گوشی شما بدست می آورد چه هستند ؟

گوگل صدای شما را هم دارد

مطابق صفحه حفظ حریم شخصی در Google’s Mobile Privacy page ، این شرکت می گوید :»برای محصولات و خدماتی که با قابلیت های شناسایی و تشخیص صدا (این فناوری برای آسان تر کردن کار با برنامه ها به کار می رود که معادل چندان جالبی برای عبارت انگلیسی اش ، در فارسی وجود ندارد . مثلا شما با گفتن عبارت Send Mail به برنامه دستور می دهید که یک ایمیل بفرستد .) همراه هستند ، ما به جمع آوری و ذخیره کردن یک کپی از هر فرمان صوتی که شما برای استفاده از برنامه ها ایجاد می کنید ، می پردازیم . » شکی نیست که گوگل این کار را برای بهبود عملکرد خدمات تشخیص صدا انجام می دهد ، اما به هر حال گوگل یک کپی از صدای شما را دارد .

Google Voice سرویس تلفنی این شرکت ، پیام ها و voicemail تان را هم برای شما ذخیره می کند .

باید توجه داشت که سرویس های بالا همگی اختیاری هستند ، اما اگر شما آن ها را انتخاب کردید گوگل می تواند صدای شما ، پیام های صوتی شخصی و رونوشتی از همه آن ها را در سرور های خود داشته باشد .

گوگل شما را سانسور می کند (البته در چین)

مساله جدال برانگیزی که گوگل و سایر سایت های از این دست  چون Yahoo! و Bing را در برگفته ، چگونگی عملکرد آن ها در چین است .بسیاری از این موتور های جست و جو دسترسی به موضوعاتی چون Tiananmen Square ، را به خاطر درخواست دولت چین مسدود کرده اند .قطعا اگر یک شهروند چینی به آدرس Google.com دسترسی داشته باشد آزادی بی قید و شرطی  را در مقایسه با  Google.cn خواهد داشت .

به هر حال گوگل هم برای کسب  منافع اقتصادی خود در مقابل خواسته چین کوتاه آماده . آیا چنین منطقی گویای این نیست که گوگل می تواند در مقابل خواسته های مشابه سایر دولت ها هم اقدام مشابه  انجام دهد ؟

گوگل می خواهد با سیستم عامل خودش Desktop شما را به چنگ آورد

هنوز کسی خارج از گوگل Chrome OS را ندیده اما همان طور که اشاره شد ، این امر سبب بروز برخی نگرانی ها شده است. علت این امر گوگل و گرایش آن راجع به امنیت شخصی (privacy ) است که بار ها مورد سوال قرار گرفته .وقتی این شرکت مرورگر Chrome OS را معرفی کرد ، به خاطر ذخیره کردن ضربه کلید ها (دکمه هایی که در حین کار با برنامه وارد می کنید) در نوار جست و جو و آدرس مرورگر (حتی پیش از این که کلید Enter را فشار دهید) ، مورد انتقاد قرار گرفت .البته می توانید این فعالیت را غیر فعال کنید ، اما بهتر نبود پیش از شروع کار با برنامه این امر به صورت گزینه ای اختیاری در می آمد ؟ آیا مرورگر Chrome فعایت های offline شما را هم تحت نظر دارد ؟

سیاست های  حفظ اطلاعات شخصی که امروز در گوگل وجود دارد

گوگل مدعی است که حفظ privacy شما برایش مهم است و قدم هایی را در این رابطه برداشته است .گوگل می گوید تنها 18 ماه داده های جست و جو را نگهداری می کند ، و این داده ها نا شناس هستند . همچنین گوگل نسبت به هر محصول جداگانه اش یک صفحه جداگانه برای privacy policy دارد . اما بد نیست بدانیم که بسیاری از اقدامات گوگل در راستای حفظ اطلاعات شخصی تنها بعد از اعتراض های عمومی ، مطرح شدند .

در حقیقت ، می توانید این گونه استدلال کنید که گوگل در مقایسه با ابداع و نوآوری اهمیتی چندانی  به privacy نمی دهد . اگر شما حجم عظیمی از داده ها درباره رفتار های کاربران را با سیستم قدرت مند محاسباتی گوگل ترکیب کنید ، انگاه می بینید که گوگل می تواند درک درستی از چگونگی شکل دادن به محصولاتش بیابد تا نیاز های کاربران را برآورده سازد .

من به شخصه ترجیح می دهم که گوگل و سایر شرکت های onlineدنبال کردن رفتارهای من را در فضای Cyber متوقف کنند ، حتی اگر این امر سبب شود ابداعات کمتری را از این شرکت ها ببینیم .

گوگل خدمات بسیاری دارد که کار کردن با آنها آسان است ، اما هرچه  این شرکت اطلاعات بیشتری از کاربران کسب می کند ، سوالات بیشتری نسبت به دسترسی گوگل به آن اطلاعات  برای آن کاربران پیش می آید .

خوب اگر عذر مرا می پذیرید من دیگر بروم چون باید  برنامه هفته آینده را در Google Calendar وارد کنم ، نگاهی به Gmail بیاندازم ، با Google Reader به وبلاگم برسم و فیلم های مورد علاقه ام را در YouTube نگاه کنم .

منبع :

Does Google Know Too Much About You ?

Advertisements

دربارهٔ Persian Developer

I Love Developing applications

Posted on ژوئیه 15, 2009, in وب and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 5 دیدگاه.

 1. واقعاً مطلب خوبی بود دستت درد نکنه. خدا بهمون رحم کنه.

 2. بابا این گوگل چه میکنه ای ول.دم نویسنده ای مطلبم گرم.

 3. آفرین.ام مگه میشه بدون گوگل زندگی کرد؟

 4. سوالت سخت ولی پاسخ هم داره : ما به هر حال به گوگل عادت کردیم

 5. واي الان كلي تعجب كردم !!! چه چيزايي آدم مي شنوه !!!!!!
  من عاشق ِ گوگلم به نظرم خيلي برنامه هاش دوست داشتني بود ولي اينا رو نمي دونستم
  راجع به قضيه ي چين هم مي دونم كه تا چند ماه پيش كه رد شده بود پيشنهاد چين ،به خاطر همين هم سرورشو برده بود هنگ كنگ !! الانشو نمي دونم ، بيچاره چيني ها
  فكر مي كردم فقط ما بدبختيم !!!

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: