نسل جدید لپ تاپ

لپ تاپ ها از جمله دستگاه های الکترونیکی محسوب می شوند که در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته اند و به صورت گسترده نظر تولیدکنندگان و مصرف کنندگان را به خود جلب کرده اند. از زمان تولد نخستین لپ تاپ حدود 20 سال قبل تاکنون، تحولات فراوانی در این محصول صورت گرفته است که از جمله آنها می توان به قدرت پردازنده، کیفیت نمایشگر، درایوهای مخصوص دیسک های نوری، پشتیبانی از سیستم های بی سیم و… اشاره کرد.

آمار چند شرکت تحقیقاتی مبنی بر میزان فروش و مصرف انواع رایانه ها نشان می دهد مصرف کنندگان و کاربران در سراسر جهان به شکلی گسترده به استفاده از وسایل الکترونیکی قابل حمل و لپ تاپ ها رو آورده اند. براساس آخرین آمارهای منتشر شده، برای اولین بار فروش لپ تاپ ها از رایانه های رومیزی پیشی گرفته و سه چهارم فروش کل رایانه ها در جهان را لپ تاپ ها شامل شده اند. شرکت تحقیقاتی iSuppli با بررسی فروش انواع رایانه ها در جهان اعلام کرد فروش انواع لپ تاپ در سال جاری نسبت به سال گذشته با 40 درصد افزایش به 6/38 میلیون دستگاه رسیده است. این در حالی است که فروش رایانه های رومیزی با 3/1 درصد کاهش، 5/38 میلیون دستگاه برآورد شده است.

طبق آمارها، فروش لپ تاپ در چهار ماه پایانی سال08 20برای نخستین بار در تاریخ، از فروش رایانه های رومیزی در جهان پیشی گرفت. فروش لپ تاپ ها نسبت به زمان مشابه در سال 2007 حدود 40 درصد رشد داشته است و به رکورد فروش
6/38 میلیون عدد لپ تاپ طی این مدت رسیده است. طبق این آمار، بیشترین رشد متعلق به فروش لپ تاپ های شرکت« ایسر» بوده و این شرکت به دومین فروشنده رایانه در جهان یعنی شرکت «دل »نزدیک شده است. این افزایش آمار تاییدی است بر این امر که با انتقال انجام فعالیت هایی مانند ارسال نامه های الکترونیکی و جست وجو در وب به تلفن های همراه و افزایش محبوبیت نوت بوک ها به منظور دسترسی به شبکه اینترنت، جهان با تغییر مسیری عظیم به سوی استفاده از تجهیزات محاسباتی و رایانه ای قابل حمل روبه رو است.

به گفته یکی از تحلیلگران شرکت تحقیقاتی AmTech این رویداد در حال شتاب گرفتن بوده و حرکت رو به جلوی آن ادامه خواهد داشت. وی بر این باور است که تولیدکنندگان رایانه در سراسر جهان به زودی تولید رایانه های خانگی را به میزان 20 درصد کاهش خواهند داد در حالی که تولید لپ تاپ ها به همین شکل و همین وسعت باقی خواهد ماند.

شرکت تحقیقاتی IDC نیز طی ماه گذشته پیش بینی کرد فروش لپ تاپ ها به نسبت رکود اقتصادی جهانی بهبود یافته و تا پایان سال 2009 این میزان
2/15 افزایش درصد خواهد یافت. این در حالی است که فروش رایانه های خانگی و سرورهایی که از پردازشگرهای رایانه های شخصی استفاده می کنند، 7/6 درصد کاهش خواهد یافت.
محبوبیت این محصولات این روزها به قدری افزایش یافته است که کارشناسان از هم اکنون پیش بینی های فراوانی را برای آینده لپ تاپ ها در 5 تا 6 سال آینده انجام داده اند.

«مایک ترینور» مدیر مرکز محصولات قابل حمل اینتل در این خصوص توضیح می دهد: «از هم اکنون تا سال 2015 می توانیم شاهد سری جدید تحولات در دنیای لپ تاپ ها باشیم و بتوانیم نسل آتی رایانه های همراه را کاملاً متفاوت ببینیم.» در زیر آخرین مدل های مفهومی لپ تاپ ها که قرار است تا سال 2015 میلادی وارد بازار شوند، بررسی شده است.

Canova
مدل مفهومی نوت بوک Canova در مرکز V12 Design طراحی شده است و شامل دو نمایشگر مجزا می شود. این رایانه قابل حمل به گونه ای طراحی شده که می تواند به عنوان یک لپ تاپ ساده برای تایپ متن های نوشتاری مورد استفاده قرار گیرد، به عنوان یک صفحه تخت برای انجام فعالیت های اداری و تجاری روزانه استفاده شود یا جایگزین دستگاه های کتابخوان الکترونیکی شود. در این لپ تاپ به جای استفاده از صفحه کلید سخت افزاری، از یک نمایشگر استفاده شده است که شامل حسگرهای پیشرفته می شود و علاوه بر امکانات صفحه کلیدهای کنونی، قابلیت های دیگری را در اختیار کاربر می گذارد. دو نمایشگر لپ تاپ تاشو Canova (نمایشگر اصلی و نمایشگر صفحه کلید) به گونه ای در کنار هم قرار می گیرند که یک نمایشگر بزرگ و باکیفیت را تشکیل می دهند.

Compenion
مدل مفهومی Compenion توسط «فلیکس اشمیتبرگر» طراحی شده است. بدنه این لپ تاپ به صورت کشویی طراحی شده که شامل دو نمایشگر ال ای دی فوق شفاف می شود که به صورت کشویی داخل یکدیگر قرار می گیرند. ضخامت این لپ تاپ سه چهارم اینچ است و قابلیت های درونی آن، کار را برای کارهای پیچیده و سنگین آماده می کند. یکی از دو نمایشگر این لپ تاپ می تواند تغییر حالت دهد و به عنوان صفحه کلید مورد استفاده قرار گیرد. این لپ تاپ به همراه قلم نوری ویژه ای ساخته می شود که کاربران می توانند به کمک آن، متن های مورد نظر را روی بخش صفحه کلید بنویسند تا لپ تاپ دست خط آنها را تشخیص دهد. اندازه نمایشگر این لپ تاپ 11 اینچ است که در مجموع، کاربر می تواند یک نمایشگر 16 اینچی یکپارچه را در اختیار داشته باشد.

Siafu
مدل مفهومی Siafu توسط «جاناتان لوکاس» و برای افراد نابینا طراحی شده است. در این لپ تاپ، نمایشگر حذف شده است و تصاویر مربوط به ابزارها و سایت های اینترنتی در سطح سه بعدی Siafu به نمایش درمی آیند.

این لپ تاپ به گونه ای طراحی شده است که امکان خواندن روزنامه ها و مجلات منتشر شده به خط بریل را فراهم می کند و به افراد نابینا امکان می دهد با لمس انگشتان خود، بتوانند با آخرین پیشرفت های فناوری هماهنگ شوند و در جریان آخرین تحولات و خبرها قرار گیرند. لوکاس در مورد این محصول توضیح داده است: «طرح اولیه طراحی این لپ تاپ، استفاده از فناوری های موجود به گونه ای بود تا نابینایان نیز بتوانند به راحتی از آنها استفاده کنند. این فناوری ها در لپ تاپ Siafu با رابط های بصری پیشرفته ای تلفیق شده اند که امکان استفاده از سیستم های رایانه ای را برای نابینایان فراهم می کنند.» سطح سه بعدی این لپ تاپ از یکی از مشتقات نفتی تولید شده است که شامل سیستم ها و مدارهای الکترونیکی می شود. کاربر در این لپ تاپ به جای آنکه انگشتان خود را روی دکمه های صفحه کلید قرار دهد، یک سطح سه بعدی فرو رفته و برآمده را لمس می کند. این سطح به صورت اختصاصی برای نمایش خطوط بریل طراحی شده و به گفته طراح آن، تاکنون نمونه این محصول ارائه نشده است.

Cario
مدل مفهومی Cario توسط «آنالوپز» بریتانیایی طراحی شده و کاربر می تواند آن را به وسیله دسته ای ویژه، به راحتی حمل کند. این لپ تاپ به گونه ای طراحی شده است که در فضاهایی نظیر فرمان اتومبیل نیز به راحتی جا می گیرد تا کاربر بتواند در هر زمان، فعالیت های رایانه ای خود را انجام دهد. در حالتی که اتومبیل متوقف باشد، این لپ تاپ آخرین نقشه های ماهواره ای را در اختیار راننده می گذارد، امکان برقراری کنفرانس های ویدئویی را فراهم می کند و با سرعت بالا به اینترنت متصل می شود. زمانی که اتومبیل به حرکت درمی آید و فرمان شروع به چرخیدن می کند، سیستم داخلی این لپ تاپ به صورت خودکار غیرفعال می شود تا حواس راننده پرت نشود. لوپز در مورد این لپ تاپ توضیح داده است: «Cario فقط یک رایانه قابل حمل معمولی نیست و شما می توانید آن را در حالت های مختلف مورد استفاده قرار دهید.»

Solar Laptop
مدل مفهومی Solar Laptop که توسط «نیکولا نزویک» طراحی شده، در اصل یک رایانه قابل حمل تاشو است که شامل سه بخش مجزا می شود. بخش پایین این لپ تاپ را صفحه کلید تشکیل می دهد و بخش میانی آن نیز نمایشگر است. بخش بالایی این محصول یک پنل خورشیدی ویژه است که می تواند کلیه انرژی مورد نیاز لپ تاپ برای کار روزانه را در خود جمع کند و نیاز کاربر برای استفاده از انرژی الکتریسیته را به طور کامل برطرف سازد. ضخامت این لپ تاپ پس از بسته شدن اندکی زیاد است اما طراح این محصول ادعا کرده تا سال 2015، ضخامت آن را از میزان کنونی کاهش خواهد داد.

Advertisements

Posted on اوت 31, 2009, in لپ تاپ and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. بیان دیدگاه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: