می توان به آنتی ویروس های مجانی اعتماد کرد ؟

ترجمه و باز نویسی : بابک فخریلو

بسیاری از شرکت ها نرم افزاری را عرضه می کنند که گمان می رود به رایگان جلوی کرم ها ، ویروس ها و سایر بد افزار ها را می گیرد . در اینجا ما 9 برنامه از این دست را برای پیدا کردن قابل اعتماد ترین آنها آزمایش کردیم .

همان طور که برنامه های امنیتی پولی در کیفیت عملکرد حفاظتی خود متفاوت هستند ، برنامه های آنتی ویروس رایگان هم متنوع و متفاوت اند . و البته کاربری که به دنبال آنتی ویروس رایگان می گردد ، بی شک با عرضه نمونه چنین برنامه هایی از سوی Microsoft و Panda و پیوستن آنها به نرم افزار های موجود چون Avast ، AVG ، Avira ، Avira و PC Tools انتخاب های زیادی را خواهد داشت .

برای اینکه در انتخاب آنتی ویروسی که مناسب شما باشد کمک کرده باشیم ، مجموعه ای از همه این شرکت ها را با بررسی سرعت آنها مورد آزمایش قرار دادیم . در این آزمایش که به کمک شرکت آلمانی AV-Test.org انجام شد ، این شرکت مجموعه ای از بد افزار ها را برای بررسی سرعت پیدا کردن و scan مورد استفاده قرار داد . سپس به دنبال این بودیم تا برنامه هایی که با کمترین کار و بیشترین زحمت مانع  برد افزار ها می شوند را پیدا کنیم . برای مشاهده خلاصه تحقیقات ما می توانید به این مقاله مراجعه کنید .

چیزی برای هیچ چیز !

با وجود این که آنتی ویروس های مجانی دارای ارزش مخصوص به خود هستند ، اما همه آنچه را که یک برنامه امنیتی پولی می تواند داشته باشد ، ندارند .

بسیاری از این برنامه ها پشتیبانی از محصولاتشان را تنها در انجمن های online خود ارائه می دهند ، گرچه Avast پشتیبانی از طریق e-mail را هم دارد . پشتیبانی تلفنی AVG هم پولی است ، اما 50 دلار در هر مکالمه به بسیاری از آنتی ویروس های غیر رایگان می ارزد.

غالبا خودتان می توانید با مراجعه به سایت های مفیدی چون Wilders Security Forums توصیه های خوبی را پیدا کنید ، اما حتی در آنجا هم نباید انتظار داشته باشید که کسی برای کمک در باره آنتی ویروس های رایگان پیدا شود .

به طور کلی ، آنتی ویروس های رایگان در مقایسه با نمونه های پولی به ندرت سیستم نشانه های بد افزاری (malware-signature سیستمی برای شناسایی بد افزار ها) خود را بروز رسانی می کنند ، که البته می تواند راه گریزی برای برنامه های خطرناک جدید باشد تا از خطر یافته شدن در امان بمانند . با این حال، Microsoft Security Essentials نمونه های مشکوکی که با نشان و امضای خاص نصب شده مطابقت ندارد را بررسی می کند ، و این کار را هم با اجرا کردن نمونه در برابر آخرین امضا و نشان های online خود انجام می دهد . از طرفی تا آنجا که به اینترنت متصل هستید ، Panda Cloud Antivirus هر چیزی را به کمک سرور های خود بررسی می کند ، بنابراین همواره از نشان های جدید استفاده خواهد کرد .(اگر به اینترنت متصل نباشید Panda متکی به ذخیره های پیشینو محلی خواهد بود .)

برخی از ابزار های رایگان گزینه های کمتری را در مقایسه با نمونه های پولی همان شرکت سازنده ،  جهت پویش (scaning ) دارند . برای مثال ، برنامه پولی Avira با پویش http traffic پیش از آنکه بد افزار های نوع Web-borne به hard drive شما آسیب بزند ، دستگیرشان می کند . اما نسخه مجانی این شرکت چنین کاری را انجام نمی دهد . همچنین نسخه پولی Avg حتی برنامه های مربوط به IM (instant messaging ) را هم برای امنیت بیشتر مورد بررسی قرار می دهد که البته در نسخه رایگان خبری از آن نیست .

در نهایت این که برخی از این برنامه های رایگان امکاناتی را به شما می دهند که نیازی به آنها ندارید . AVG و Comodo Internet Security هر دو به صورت پیش فرض ابزار های جست و جو یا social networking را در مرورگر نصب می کنند (البته به هنگام نصب می توانید مانع از انجام این کار شوید). و بسیاری از این برنامه ها تبلیغاتی را نمایش می دهند که شما را به خرید نسخه پولی ترغیب می کند . در این میان تبلیغات روزانه Avira بسیار آزار دهنده است  . اما تبلیغات نسخه های رایگان Avast, AVG و PC Tools قابل تحمل تر هستند.

مناسبت ترین آنتی ویروس رایگان برای شما کدام است ؟

وقتی نتایج را نگاه می کنیم ، Avira AntiVir Personalدر بالاترین جایگاه رده بندی ما قرار می گیرد . این برنامه در آزمایش یافتن بد افزار ها برتری داشت و همچنین توانست بیشترین سرعت را در پویش داشته باشد . البته از ظاهر کاربری آن چندان خوشمان نیامد ، اما در اینجا عملکرد مهم تر است .

با وجود این که Avira مورد بسیار مناسبی است ، اما برنامه های رایگان دیگری هم هستند که توجه را جلب می کنند . مثلا اگر از تبلیغات روزانه Avira خوشتان نمی آید ، احتمالا Avast Antivirus Home Edition را انتخاب خواهید کرد ، که ترافیک وب را پویش می کند و تبیلغات آزار دهنده ندارد ، گرچه این بار هم از ظاهر کاربری خوب خبری نیست . در ضمن کار کردن با AVG 8.5 Free ساده است ، اما در حفاظت  نسبت به دو برنامه قبلی عقب تر است .

نوبت به Microsoft Security Essentials می رسد . این برنامه از همان موتور آنتی ویروسی استفاده می کند که این شرکت در برنامه OneCare paid suite از آن استفاده کرده بود (مایکروسافت از عرضه این برنامه منصرف شد).  اکنون که این مقاله را می نویسم ، هنوز این برنامه به صورت عمومی در دسترس نیست ، و تا پایان سال هم نخواهد بود . اما از آنجایی که ادعا کرده قرار است دنیای آنتی ویروس های رایگان را دچار دگرگونی کند ، ما آزمایشی را بر نسخه فعلی آن انجام دادیم تا پیش زمینه فکری را از نحوه عملکرد نسخه نهایی به شما ارئه کرده باشیم .(برای مطالعه آن می توانید روی لینک ابتدای پاراگراف کلیک کنید)

سه گزینه دیگر برای انتخاب می ماند : PC Tools Antivirus ، Comodo Internet Security و Panda Cloud Antivirus . استفاده Panda از سروس های online خود برای تحلیل بد افزار های خطر ناک ، تضمین خوبی است . این برنامه نسبت به سایر برنامه ها در پیدا کردن بد افزار بهتر عمل می کند . از آنجایی که برنامه هنوز در نسخه آزمایشی است ، نتوانستیم امتیاز و رتبه بندی نهایی را برای آن مشخص کنیم .  PC Tools و Comodo را رده بندی کردیم ، اما در هر دوی این برنامه ها نسبت به پیدا کردن بد افزار مشکل وجود دارد.  PC Tools می گوید که این برنامه به عمد حافظت از نوع antispyware را ندارد و نباید با سایر برنامه های امنیتی مقایسه شود .

دو برنامه مکمل امنیتی را هم تست کردیم . PC Tools Threatfire ، با پیدا کردن بد افزار ، عمکلرد خوبی از خود نشان داد . این برنامه ، منحصرا با بررسی آنچه که یک فایل تلاش  می کند تا در رایانه انجام دهد ، برنامه متجاوز را می یابد ، بدون این که نیازی به امضا (signature ) داشته باشد . این برنامه می تواند در کنار برنامه های رایگانی که نام بردیم به خوبی کار کند . برنامه دیگر ClamWin Free Antivirus است . این برنامه تنها زمانی که شما بخواهید به پویش می پردازد ، و هنگامی که فایلی را اجرا یا ذخیره می کنید  به صورت خودکار سلامت  آن را بررسی نمی کند . می توانید از این برنامه به عنوان دستیاری برای آنتی ویروس اصلی خود استفاده کنید ، اما توجه داشته باشید که به خاطر ضعف در یافتن بد افزار نمی توانید انتظار زیادی جهت حفاظت داشته باشید .

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آنتی ویروس های رایگان ، بررسی های pcworld را بخوانید :

  1. Avira AntiVir Personal
  2. Alwil Avast Antivirus Home Edition
  3. AVG 8.5 Free
  4. Microsoft Security Essentials
  5. PC Tools Antivirus Free Edition
  6. Comodo Internet Security

منبع :

http://www.pcworld.com/article/170587/can_you_trust_free_antivirus_software.html

Advertisements

دربارهٔ Persian Developer

I Love Developing applications

Posted on سپتامبر 6, 2009, in امنیت and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 2 دیدگاه.

  1. سلام…
    بابک جان من به دلیل مشکلاتی شخصی نمی تونم زیاد در مورد رشتمون فقالیت بکنم…در حالی که عاشقشم .اگه بتونم دوست دارم باهات همکاری کنم. فعالیتهای تو رو تحسین می کنم …از صمیم قلب برات آرزوی موفقیت می کنم …

  2. احسان عزیز لطف داری ان شا الله مشکلاتت بر طرف میشه

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: