بهترين را برگزينيد

Mororgarha

برخي نرم‌افزارها در يك بازه زماني مشخص در سايت‌هاي اينترنتي، مجله‌هاي كامپيوتري و به‌طور كلي در تمام مباحث و اخبار مرتبط با رايانه و دنياي نرم‌افزار و اينترنت، ‌غوغا به پا مي‌كنند و تيتر تمام مجله‌ها و اخبار را به خود اختصاص مي‌دهند، اما پس از طي يك بازه زماني مشخص، تا حد زيادي به فراموشي سپرده مي‌شوند و معلوم نيست چه موقع، دوباره سخن از آنها به ميان آيد. نرم‌افزارهاي ديگري هم وجود دارند كه نه تنها به فراموشي سپرده نمي‌شوند، بلكه هر روز موضوع بحث مجله‌ها و سايت‌هاي اينترنتي هستند. نمونه‌اي از اين نرم‌افزارها، مرورگرهاي اينترنتي هستند.

كدام مرورگر؟

مرورگرهاي مختلفي مثل اينترنت اكسپلورر، فايرفاكس، كروم، اپرا و … وجود دارند كه ويژگي‌ها و امكانات خاص خود را دارند و بيش از ميليون‌ها كاربر را نيز به خود اختصاص مي‌دهند. اگر شما هم جزو افرادي هستيد كه نمي‌دانيد از كدام مرورگر استفاده كنيد، با ما همراه باشيد تا شما را با امكانات اوليه يك مرورگر خوب آشنا كنيم.

امنيت

امنيت اطلاعات در يك رايانه، از اساسي‌ترين مواردي است كه هنگام كار با هر رايانه‌اي بايد به آن توجه كرد. مرورگرهاي اينترنتي يكي از آسيب‌پذيرترين نرم‌افزارهايي هستند كه ممكن است امنيت يك رايانه را به‌خطر بيندازند، چون استفاده از اين ابزار نيازمند اتصال به اينترنت است و با اتصال به اينترنت هم، هر هكري با پيدا كردن يك حفره امنيتي مي‌تواند به رايانه شما نفوذ كند يا به سرقت اطلاعات‌تان بپردازد.

متاسفانه اينترنت اكسپلورر از نظر امنيتي ضعيف‌ترين مرورگر است، چون با داشتن قابليتي به عنوان «‌Active x‌»، اين امكان را فراهم مي‌كند كه نرم‌افزارها و فايل‌هاي اجرايي، درون مرورگر اجرا شوند كه همين قابليت با بروز اولين حفره امنيتي در اين برنامه، اين امكان را براي هكرها فراهم مي‌كند تا به امور خراب‌كارانه‌شان بپردازند. پس هنگام انتخاب مرورگر، دقت كنيد و مرورگري را انتخاب كنيد كه يك هكر نتواند نظاره‌گر كارهايي باشد كه انجام مي‌دهيد!

رايگان!

شايد توجه به قيمت مرورگرها چندان مهم نباشد، چون استفاده از تمام مرورگرها، در حال حاضر كاملا رايگان است. همچنين يك مرورگر، تنها برنامه‌اي است كه دست كم يك نسخه از آن روي هر رايانه‌اي نياز است و به ‌همين دليل، حتي افزونه‌ها و پلاگين‌هاي اين نرم‌افزار هم به‌رايگان ارائه مي‌شوند. اما چنانچه در آينده مرورگرها نيز به قيمت‌هاي مختلفي فروخته شوند، توجه به قيمت مرورگر يكي از نكته‌هاي مهم هنگام انتخاب مرورگر خواهد بود.

پاسخ‌دهي سريع

گاهي اوقات سريع‌ترين روش براي رفع باگ موجود در بخشي از مرورگر يا بستن حفره امنيتي كشف شده در يك مرورگر، مراجعه به سايت سازنده آن يا انجمن‌هاي گفتمان آن مرورگر است. پس اگر مي‌خواهيد هنگام برخورد با مشكلات در كمترين زمان ممكن به بهترين راه حل دسترسي داشته باشيد، مرورگري را انتخاب كنيد كه سايت يا انجمن‌هاي گفتمان آن فعال باشد. اين قابليت هم در مرورگرهايي ديده مي‌شود كه كاربران زيادي را به خود اختصاص مي‌دهند و انجمن‌هاي گفتمان آنها توسط كاربران مختلف از سراسر دنيا پشتيباني مي‌شود.

امكانات

اين روزها نبايد براي انجام هركاري از يك نرم‌افزار كمك گرفت. نرم‌افزارهاي جديد به‌گونه‌اي طراحي مي‌شوند كه كاربران با در اختيار داشتن يك نرم‌افزار، نسبت به استفاده از نرم‌افزارهاي ديگر در زمينه‌هاي مختلف بي‌نياز شوند.

مرورگرها نيز يكي از اين نرم‌افزارها هستند. امكانات موجود در مرورگرهاي مختلف همچون مديريت ايميل‌ها، مشاهده وضعيت آب‌و‌هوا، مديريت كارها، دسته‌بندي سايت‌هاي مورد علاقه، مديريت دانلود و …، برخي از امكاناتي هستند كه در مرورگرها گنجانده شده‌اند و مرورگرهايي همچون فايرفاكس و اپرا نيز روز‌به‌روز افزونه‌هاي جديدي را با امكانات جديد به خود اختصاص مي‌دهند.

متاسفانه بايد اين نكته را ذكر كنيم كه مرورگر اينترنت اكسپلورر ويندوز در اين زمينه هم عملكرد بسيار ضعيفي دارد و افزودن يك قابليت جديد به آن، كار بسيار دشواري است. به‌طوري‌كه افزودن يك قابليت جديد به اكسپلورر را همچون افزودن يك اتاق جديد به خانه‌اي مي‌دانند كه بدون نقشه ساخته شده است و حالا براي افزودن يك اتاق جديد به آن با يك يا دو ستون اضافي در محل مورد نظر مواجهيم!

به‌روزرساني

مي‌دانيد كه هيچ نرم‌افزاري بي‌عيب و نقص نيست! درست است كه دانش توسعه نرم‌افزارها روز‌به‌روز بيشتر مي‌شود، اما همچنان نمي‌توان گفت يك نرم‌افزار بي‌عيب و نقص است و نياز به به‌روز‌رساني ندارد.

مرورگرها هم از اين قاعده مستثنا نيستند و براي رفع نواقص و مشكلات احتمالي موجود در آنها، ‌بايد آنها را به‌روزرساني كرد. پس اگر قصد داريد بهترين مرورگر را انتخاب كنيد، توجه داشته باشيد كه كدام مرورگر در مناسب‌ترين بازه‌هاي زماني فايل‌هاي به‌روزرساني خود را منتشر مي‌كند و كدام مرورگر مشكلات و آسيب‌هاي كمتري ايجاد مي‌كند.

فرم جستجو

كدام كاربر اينترنتي را مي‌شناسيد كه از موتورهاي جستجو استفاده نكند؟ به‌طور قطع مي‌توان گفت 100‌درصد كاربران اينترنت از موتورهاي جستجو استفاده مي‌كنند و دسترسي سريع به اين قابليت، يكي از مهم‌ترين نكاتي است كه در انتخاب مرورگر بايد به آن توجه كرد. اين قابليت در حال حاضر در 90درصد مرورگرها وجود دارد اما روش‌هاي استفاده از آن و نوع دسترسي به موتورهاي جستجو در آنها كمي متفاوت است. پس با توجه به نياز خود بهتر است از اين نظر هم مرورگر مورد علاقه‌تان را بررسي كنيد.

جلوگيري از مزاحمت

باز شدن پنجره‌هاي تبليغاتي نه تنها موجب اتلاف وقت كاربر مي‌شوند، بلكه سرعت گشت‌و‌گذارهاي اينترنتي و باز شدن صفحات سايت‌ها را نيز كاهش مي‌دهند و در مواردي نيز امنيت رايانه را به خطر مي‌اندازند. پس بهتر است هنگام انتخاب مرورگر، گزينه‌اي را انتخاب كنيد كه دست‌كم امكانات اوليه جلوگيري از باز شدن پنجره‌هاي مزاحم را داشته باشد.

بازيابي آخرين‌ها

گاهي اوقات ممكن است رايانه شما به هر دليل خاموش شود يا هنگ كند و مجبور شويد آن را دوباره راه‌اندازي كنيد. در چنين شرايطي، اگر مرورگر شما نتواند پس از راه‌اندازي و اجراي مجدد برنامه، سايت‌هايي را كه فعال بوده و شما در حال مشاهده آنها بوده‌ايد نمايش دهد، ضعف بسيار بزرگي دارد و مي‌توانيد در فهرست مرورگرهايتان رتبه آخر را به آن اختصاص دهيد! ‌ ‌

اگر قصد داريد همين امروز مرورگرهاي مختلف را بررسي و بهترين مرورگر را انتخاب كنيد، مي‌توانيد كلمه ‌Browser‌ را در سايت گوگل جستجو كنيد تا فهرستي از سايت‌هاي ارائه‌دهنده مرورگرهاي مختلف در اختيارتان قرار گيرد.

کلیک

Advertisements

Posted on اکتبر 14, 2009, in مرورگر, اخبار and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. 7 دیدگاه.

 1. من که میگم فقط فایر فاکس

 2. منم هنوز IE دوست دارما ولی این FireFox منو جذب خودش کرد

 3. منم میگم…….:دی

 4. فقط IE
  .
  .
  .
  .
  انقدر خوبههههههههه :d 😉

 5. اپراهم بد نیستا!!!! من که چند سالیه باهاش کار میکنم

 6. فقط IE
  فاير فاكس زياد توصيه نمي شه…فقط Add-on ش خوبه و بس…
  نهايتاً حالت لود تصويرشم بد نيس…
  اپرا هم خوبه، اما با فارسي مشكل داره!!

  مرسي از مطلب خوبتون

 7. ممنون از نظراتتون……………… 😉 🙂

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: