استفاده بهتر از ميزکار

كاربران دوستدار ويندوز خيلي زياد به‌زيبايي سيستم عامل‌شان مي‌بالند و مي‌گويند که لينوکس هيچ‌وقت به‌پاي ويندوز نخواهد رسيد. اين موضوع شايد 10سال پيش درست بود، اما امروز به‌سادگي مي‌توان آن را رد کرد. ميزکار يکي از اساسي‌ترين بخش‌هاي استفاده از سيستم عامل است. همواره در اين بخش از سيستم خود، فولدرها، شورت‌کات‌ها و فايل‌هاي اساسي خود را قرار مي‌دهيم تا دسترسي ساده‌اي به آن داشته باشيم.

کارآمدکردن اين بخش، هدف اين شماره صفحه لينوکس است. گجت‌ها (Gadget) از ويندوز ويستا به اين‌طرف يکي از ويژگي‌هاي جالب اين سيستم عامل بودند، که در ابتدا به‌صورت نوار کناري (SideBar) و بعد در ويندوز 7 به صورت متحرک و سفارشي در بخش‌هاي مختلف ميزکار قرار گرفتند. ميزکار گنوم نيز از اين قاعده مستثني نيست و برخلاف ويندوز 7 گجت‌هاي کمي هم ندارد. اين گجت‌ها در گنوم به Screenlet معروف هستند. به‌کمک اسکرين‌لت‌هاي گنوم مي‌توانيد همه کار از چک کردن وضعيت آب و هوا تا ايميل و گيرنده راديويي را روي ميزکار خود داشته باشيد. ترکيب اين اسکرين‌لت‌ها با ويژگي چند ميزکاره گنوم باعث مي‌شود حس کنترل خوبي روي سيستم خود بدست بياوريد.

نصب اسکرين‌لت‌

قدم اول براي استفاده از اسکرين‌لت‌ها، نصب بسته مادر يا همان کنترل‌کننده اسکرين‌لت‌ها است. عمليات نصب اين اسکرين‌لت‌ها را روي توزيع اوبونتو بررسي مي‌کنيم. براي ديگر توزيع‌ها به انجمن‌هاي هر توزيع مراجعه کنيد.
نخست بايد مخزن بسته‌هاي اسکرين‌لت‌ را به سيستم بشناسانيم. براي اين کار، به مسير زير برويد:

System -> Administration -> Synaptic
Package Manager

بعد از آن، از طريق مسير زير، يک مخزن جديد اضافه کنيد:

Setting -> Repositories -> 3rd Party

و مسير مخزن را مقدار زير بگذاريد:

deb http://ppa.launchpad.net/gilir/ubuntu gutsy main universe

حالا پنجره را ببنديد و اگر خود سينپتيک به‌روز نشد، روي گزينه Update کليک کنيد. بعد از به‌روزرساني، کافي است عبارت screenlets را جستجو کنيد و بعد نتيجه يافته شده را انتخاب و نصب کنيد.

نصب از طريق کنسول

ترمينال را باز کنيد و عبارت زير را کنسول بنويسيد:

echo deb http://ppa.launchpad.net/gilir/ubuntu gutsy main universe sudo tee -a /etc/apt/sources.list

سپس دستور زير را وارد کنيد تا عمليات به‌روزرساني از طريق کنسول انجام بگيرد.

sudo apt-get update

و بعد دستور زير را وارد کنيد تا اسکرين‌لت‌ نصب شود:

sudo apt-get install screenlets

بعد از نصب اسکرين‌لت‌ها تنها کاري که لازم است انجام دهيد، رفتن به منوي اصلي و انتخاب اسکرين‌لت‌ها از طريق منوي Accessories است. پنجره اسکرين‌لت‌ شماي بسيار ساده‌اي دارد. در سمت راست، فهرستي از اسکرين‌لت‌هاي فعلي و نصب شده را مشاهده مي‌کنيد که مي‌توانيد با اجراي آن‌ها از طريق گزينه Launch/Add در سمت چپ، روي ميزکارتان ببينيد.

در ادامه، فهرستي از اسکرين‌لت‌هاي مفيد را با هم مرور خواهيم کرد:

وضعيت شبکه

اين اسکرين‌لت‌ به‌سادگي وضعيت شبکه سيستم شما را نشان مي‌دهد. مي‌توانيد مطمئن باشيد که به‌کمک اين اسکرين‌لت‌ ديگر حتي رفت و آمد يک بايت را هم از دست نخواهيد داد. اين اسکرين‌لت‌ ميزان آپلود و دانلود سيستم شما را نشان مي‌دهد.

http://tinyurl/click263linux1

براي تقريباً تمام کساني که از اينترنت ADSL ايراني استفاده مي‌کنند و با دردسرهاي فقر پهناي باند مواجه هستند، اين اسکرين‌لت‌ مي‌تواند اين زخم عميق را از بدتر شدن نجات دهد. بدين ترتيب که علاوه بر مشاهده ميزان دانلود و آپلود داده‌ها روي اينترنت، مي‌توانيد از وضعيت کلي آپلود و  دانلود اينترنت خود در ماه ميلادي مطلع شويد.

http://tinyurl/click263linux2

وضعيت ديسک

اين اسکرين‌لت‌ وضعيت حافظه جانبي شما را به‌خوبي به‌تصوير مي‌کشد. بنابراين خيالتان راحت است که زودتر از اينکه ديسکتان پر شود، فکر خريد يک ديسک جانبي را در سر بپرورانيد.

http://tinyurl/click263linux3

ترمينال

اين اسکرين‌لت‌ کار استفاده از ترمينال را آنقدر راحت خواهد کرد که حتي نيازي به فشار دادن کليد ميانبر Alt+F2 براي استفاده از ترمينال نخواهيد داشت. از ويژگي‌هاي جالب اين اسکرين‌لت‌، سفارشي ساختن ترمينال است. بدين ترتيب مي‌توانيد حتي تصوير پس‌زمينه سياه ترمينال را هم حذف کنيد و به‌صورت کاملا جادويي، روي يک گوشه از ميزکار خود دستورات ترمينال خود را وارد کنيد.

http://tinyurl/click263linux4

اينترنت بي‌سيم

اگر اينترنت ADSL پرسرعت گرفته‌ايد، يا فقط در نمايشگاه‌هاي بين‌المللي مي‌توانيد از لپ‌تاپ خود و اينترنت وايرلس استفاده کنيد، اين اسکرين‌لت را حتماً نصب کنيد. اين اسکرين‌لت‌ ميزان قدرت سيگنال وايرلس را نشان مي‌دهد و تنظيمات اتصال به‌شبکه‌هاي مختلف را هم در خود دارد.

http://tinyurl/click263linux5

ساعت

افراد سروقت از اين‌طرف. همه مي‌دانند که ساعت کوچک سيستم عامل خيلي کم توجه را به‌خود جلب مي‌کند و اگر بخواهيد زمان خاصي کاري را انجام دهيد، قطعا با وجود ساعت سيستم نمي‌توانيد، مگر آنکه اين دو اسکرين‌لت‌ را امتحان کنيد. ساعت‌هاي بسيار زيباي آنالوگ و ديجيتال را مي‌توانيد از لينک زير دريافت کنيد.

http://tinyurl/click263linux6

فولدرها

اين افزونه يکي از بهترين نظم‌دهنده‌ها به ميزکار است. ميزکار کاربران عجول و شلوغ همواره پر است از انواع آيکون‌ها، نرم‌افزارها، سندها و تصاوير. اين اسکرين‌لت‌ با ايجاد يک لايه روي دسکتاپ به شما اجازه مي‌دهد محتويات يک فولدر را، هر چقدر هم که دوردست باشد، درست روي ميزکار خود ببينيد. بنابراين براي ذخيره پرونده‌ها داخل فولدر مسايل کاري، شرکت فلان، تاريخ بهمان به‌کندي بر نخواهيد خورد. چون درست روي ميزکارتان قرار خواهد داشت.

http://tinyurl/click263linux7

راديو ديجيتال

کساني که به راديوهاي اينترنتي علاقمندند، همواره مجبورند براي شنيدن راديوي محبوب خود، از مسير چند لينک و وب‌سايت بگذرند تا راديو را بشنوند. اين اسکرين‌لت‌ به‌سادگي تمام اين مسيرها را انجام داده و همه چيز را روي ميزکار شما مي‌آورد. حتي مي‌توانيد با ويرايش فايل xml اين اسکرين‌لت‌ راديوهاي مورد علاقه خود را به اين سيستم اضافه کنيد.

http://tinyurl/click263linux8

جي‌ميل

از هر چه بگذريم، جي‌ميل همواره جايگاه خاصي در دل کاربران اهل اينترنت و ارتباطات دارد. چه بهتر که آن را روي ميزکار خود هم داشته باشيم و از رسيدن ايميل‌هاي جديد، بدون بازگذاشتن پنجره فايرفاکس آگاه شويم.

http://tinyurl/click263linux9

صدا

اسکرين‌لت‌ ايمپالس، صداي محيط سيستم شما را گرفته به صورت زيبايي روي دسکتاپتان ميکس مي‌کند. بدين ترتيب اگر موسيقي گوش مي‌دهيد، و پخش‌کننده موسيقي هم به‌حالت مينيمايز قرار دارد، مي‌توانيد از زيبايي‌ظاهري موسيقي هم لذت ببريد که روي ميزکارتان بالا و پايين مي‌پرد.

http://tinyurl/click263linux10

همانطور که اشاره کرديم، يکي از ويژگي‌هاي خوب اسکرين‌لت‌ها، امکان ترکيب آن‌ها با قابليت چند ميزکاره گنوم است. مي‌توانيد ميزکار نخست خود را به يک ميزکار کاملا اداري بدل کنيد و از فولدرها و جيميل و اينترنت استفاده کنيد، در حالي که در ميزکار دوم خود، سيستم صوتي راه بياندازيد و يک ميزکار کاملا مالتي‌مديا ايجاد کنيد. طبيعتا فهرستي که ارائه کرديم، تمام اسکرين‌لت‌هاي موجود نيست. و مي‌توانيد مطابق سليقه و ميل خود، اسکرين‌لت‌هاي ديگري را از لينک زير دريافت کنيد:

http://tinyurl/click263linux11

Advertisements

Posted on دسامبر 14, 2009, in آموزش and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 2 دیدگاه.

  1. mer30….matlabe khobi bood

  2. چه حرفه ای !

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: