چگونه بار ترافیکی را در شبکه خانگی کم کنیم

ترجمه و بازنویسی: بابک فخریلو

احساس کردم این مقاله دست کم دانش شما را زیاد می کند، هر چند ممکن است برخی از فناوری ها و یا بسیاری از آنها در کشور ما موجود نباشند.

در بسیاری از خانه های امروزی،اتصال به اینترنت با خطوط باند پهن (broadband) صرفا برای گشت و گذار در وب و چک کردن ایمیل مورد استفاده قرار نمی گیرد ، بلکه از آن برای گوش دادن به موسیقی و دیدن فیلم،بازی های online یا مکالمات صوتی (از طریق سرویس VoIP) هم استفاده می شود.

ممکن است چندین رایانه شخصی را در شبکه خانگی خود داشته باشید که شامل کنسول های بازی چون Xbox 360 ، یک iPhone یا قطعه قابل حمل مشابه ، و غیره است.در حالی که برخی از این قطعات ممکن است با سیم به router شما متصل شده باشند،بسیاری هستند که به صورت بی سیم به شبکه متصل می شوند.

خوب وقتی همزمان  یک نفر بخواهد به موسیقی گوش بدهد ، و فرد دیگری بخواهد فیلم ببیند و نفر سومی هم بازی کند،چه اتفاقی رخ می دهد؟ اگر هیچ وقت firmware روتر خود را بهبود نداده اید، احتمالا مشکلات مربوط به عملکرد را تجربه کرده اید.از طرفی هم طبق تنظیمات پیش فرض کارخانه، بسیاری از قابلیت های روترهای بی سیم به صورت غیرفعال به مشتری عرضه می شوند.من به شما نشان خواهم داد چگونه تنظیمات router خود را تغییر دهید تا بیشترین استفاده را از توانایی های آن کرده باشید.

چرا تنظیمات router مهم است ؟

به طور پیش فرض،یک روتر Wireless انتقال داده ها را با بالاترین نرخ انتقال می دهد.این مساله وقتی فایل ها را با استفاده از پروتکلی مانند TCP  از نقطه A به نقطه B منتقل می کنید ،مطلوب است.اگر router از پکت های (packets) زیادی صرف نظر کند، تا زمانی که از دست رفتن پکت ها کاهش یابد ، link rate  دچار وقفه می شود، و سپس دوباره شروع به ramp کردن می کند.

پکت های از قلم افتاده و link rate های متناوب ، زمانی که فایلی را از اینترنت دانلود می کنید یا آن را در شبکه محلی منتقل می کنید ، چندان مهم نیستند ، چرا که پکت ها به صورت خودکار دوباره ارسال می شوند.همچنین مهم نیست که برخی از پکت ها خارج از ترتیب به محل مورد نظر برسند ، زیرا تا زمانی که انتقال داده به صورت کامل تمام نشده ، نمی خواهید که به آن فایل دسترسی داشته باشید.

با این حال به هنگام تماشای یک فیلم،گوش دادن به موسیقی یا مکالمه با استفاده از سرویس VoIP توسط نرم افزارهایی چون Skype، پکت های از قلم افتاده و خارج از ترتیب مشکل مهمی هستند.برنامه هایی از این دست، link rate محکمی را می خواهند که تا جای ممکن پکت های کمتری را از قلم بیاندازد.اینجا ثبات مهم است و نه سرعت خام.

برای مثال ،ارسال فیلم با کیفیت بالا (HD) از یک رایانه در اتاق شما به اتاق نشیمن ،به صورت نوعی در حدود 20 تا 25 مگابیت از حجم شبکه شما را اشغال می کند.این مساله برای روترهای 802.11n امروزی ، که به صورت نظری پهنای باند تا 300 مگابیت را تضمین می کنند، نباید مشکلی باشد.در واقع ، مشکلاتی چون پکت های از قلم افتاده،پکت های خارج از ترتیب و jitter (پکت هایی که با نرخ های سرعت متفاوتی به مقصد می رسند) می توانند سبب مشکلات بسیاری شوند.

ترافیک همزمان در شبکه شما هم یک تاثیر دارد.برای مثال تماشای یک فیلم به صورت online همزمان با وقتی که فرزندتان فایل های حجیم را از طریق BitTorrent مبادله می کند ، چندان خوش آیند نخواهد بود.

خوشبختانه راه حلی هست که کارکرد بهینه ای را برای هر کاربر خانه ارائه می دهد.اگر router  شما قدیمی نباشد،تنظمیاتی در firmware آن وجود دارند، که با تغییر دادنشان می توان به آن دستور داد، به پکت هایی که مربوط به ترافیک رسانه ای هستند (موسیقی،فیلم،بازی و مانند آنها) ارجحیت بالاتری نسبت به ترافیک داده های فایلی(مستندات،تصاویر گرافیکی و غیره) داده شود.

این تتظیمات به صورت گروهی با عنوان QoS (کیفیت سرویس) شناخته می شوند.فعال سازی و بهینه کردن چنین تنظیماتی یک نوع متعادل سازی است.با این کار برنامه های شبکه گرا یکنواخت تر کار می کنند،اما فقط به هزینه برنامه های دیگر.به هر حال این بهترین وسیله برای تخصیص پهنای باند شبکه شما است.

متاسفانه هیچ نوع واسط کاربری استانداردی برای تغییر تنظمیات QoS وجود ندارد.مشخصات Wi-Fi Multimedia (WMM) که تقریبا توسط هر روتر مودم پیشرفته ای پشتیبانی می شود،این طور در نظر گرفته شده که ترافیک شبکه را در چهار دسته دسترسی اولویت بندی کند : به ترتیب از بالاترین اولویت تا پایین ترین ، این موارد شامل صدا،فیلم، best effort و background می شود.برای استفاده از این قابلیت، WMM باید هم در firmware روتر و هم Wi-Fi adapter کاربر فعال شود.

همچنین هر برنامه ای (چون media server) باید دو بیت را در هر پکت جا سازی کند،تا روتر را نسب به اولویتش آگاه سازد.با این حال در حقیقت برنامه های کمتری به جز سرویس های VoIP هستند که چنین بیت هایی را جا سازی می کنند.و به خاطر همین هم است که باید تنظمیات QoS را خودتان تغییر دهید تا برنامه های دیگر هم وارد کار شوند.ما راه را به شما نشان می دهیم.

بهبود تنظیمات روتر

عرضه کردن بروزرسانی firmware  برای یک روتر توسط کارخانه سازنده آن ، اصلا چیز غیر طبیعی نیست.این بروزرسانی ها نوعا شامل برطرف کردن ایرادهای اولیه و توسعه عملکرد می شود،اما گاهی این شرکت ها عملکردهای کاملا جدیدی را وارد آن می کنند.ایده خوبی است که همیشه از آخرین نسخه firmware استفاده کنید.

پیش از این که تنظمیات QoS را تغییر دهید،به صفحه پشتیبانی سایت شرکت سازنده رفته و بررسی کنید که آیا firmaware جدیدی عرضه شده است یا نه.اگر نسخه جدیدی بود از راهنمایی های موجود در آنجا برای نصب آن استفاده کنید.

در اینجا برای توضیح بهبود تنظیمات من از روتر بی سیم  D-Link Xtreme-N DIR- استفاده می کنم ، زیرا با وجود این که سه سال از عرضه اولیه آن می گذرد،هنوز هم بسیار محبوب و مورد استفاده است، و همچنان بروزرسانی های firmware برای آن منتشر می شود.بیشتر فناوری QoS این روتر توسط شرکت Ubicom توسعه داده شده ، و البته می توان در میان روترهای منتخبی که توسط Netgear ، Cisco، Trendnet و سایر شرکتها تولید شده نیز، آن را پیدا کرد.اگر شما از نشان تجاری دیگری استفاده می کنید،ممکن است صفحه برنامه کمی متفاوت باشد،اما گزینه های بهبود اساسا باید یکسان باشند.

برای شروع،آدرس IP روتر را در مرورگر خود وارد کرده و کلید Enter را فشار دهید.آدرس IP پیش فرض DIR-655 ، 192.168.0.1 است اما من به خاطر تداخلی که این آدرس با DSL modem داشت ، آنرا به 192.168.1.1 تغییر دادم.

(اگر آدرس IP روتر را نمی دانید، به مستندات آن مراجعه کنید.عموما آدرس IP روتر های Linksys 192.168.1.1، D-Link و Netgear 192.168.0.1 ، 192.168.2.1 Belkin و Buffalo 192.168.11.1 است.اگر هم آدرس را تغییر داده و آدرس IP را بیاد نمی آورید بهتر است روتر را به تنظمیات پیش فرض کارخانه reset کنید.)

گذرواژه admin خود را برای ورود به تنظیمات روتر وارد کنید.

نوبت افزایش سرعت رسیده

تنظیمات اندکی بعدی ، به صورت تکنیکی ربطی به QoS ندارد،اما تنظیم صحیح آنها می تواند به شما کمک کند تا مطئن شوید شبکه Wireless با بیشترین سرعت عمل می کند.

ابتدا سریع ترین پروتکلی که همه قطعات متصل به شبکه شما می توانند با آن کار کنند را تعیین کنید.به عنوان مثال،اگر همه آنها مستعد 802.11n بودند ،در منوی افقی روی Setup کلیک کرده ، و در منوی عمودی سمت چپ، Wireless Settings را کلیک کنید ، و سپس روی دکمه Manual Wireless Network Setup کلیک کنید.

در پایین عنوان Wireless Network Settings ، حالت 802.11 را به 802.11n only تغییر دهید.اگر ترکیبی از محصولات 802.11g و 802.11n را دارید،گزینه ای را که مناسب قطعات شما است انتخاب کنید.( DIR-655مانند بسیاری از روتر ها می تواند از ترکیب b/g/n، g/n یا b/g استفاده کند.) هدف تنظیم شبکه شما است به نحوی که بیشترین استفاده را از قابلیت های سخت افزاری تان ببرید .

هشدار:اگر روتر را طوری تغییر بدهید که در حالت 802.11n-only عمل کند و یکی از قطعات شما ناگهان از کار بیافتد،احتمالا قطعه با 802.11n سازگار نیست،در این حالت باید روتر را به حالتی برگردانید که از استاندارد کند تری پشتیبانی کند.

در گام بعدی Transmission Rate را به «Best (automatic)» و Channel Width را به «Auto 20/40 MHz.» تنظیم کنید.(توجه:ممکن است روتر شما هیچ کدام از این تنظیمات را نداشته باشد،یا از عبارت های دیگری برای شرح آنها استفاده کند.)

تغییر Channel Width بدین شیوه ،پهنای باید روتر Wireless شما را، با پیوند دادن دو کانال از سه کانال 20MHz موجود در باند بسامد 2.4GHz ، افزایش می دهد.اگر شبکه های بی سیمی در نزدیکی شما هستند که با تنظیم 802.11b کار می کنند،روتر باید به صورت خودکار به حالت استفاده از یک کانال بازگردد.(پیوند کانال می تواند با مصرف کردن تمامی پهنای باند موجود،به میزان زیادی روتر های Wi-Fi مجاور را کند ، یا حتی خاموش کند)

البته این مساله با وجود روترهای دو بانده جدید ، که مجهز به امواج 2.4 و 5GHz هستند برطرف می شود،چرا که 12 کانال بدون همپوشانی در فرکانس 5GHz  موجود هستند.متاسفانه بیشتر پخش کننده های رسانه Wireless قدیمی تنها با بسامد 2.4GHz سازگار هستند.

روی «Save Settings» کلیک کنید تا تمامی تغییرات اعمال شوند.

تنظیمات Quality-of-Service (QoS)

WMM باید به صورت پیش فرض فعال شده باشد.برای بررسی دوباره در مورد DIR-655،در منوی افقی روی Advanced کلیک کنید،و در منوی عمودی Advanced Wireless ، تیک کنار  WMM Enable را فعال کنید.روی Save Settings برای اعمال تغییرات کلیک کنید.

اگر هنوز در زبانه Advanced موجود در منوی افقی هستید،روی QOS Engine کلیک کنید.در جعبه ای که برچسب WAN Traffic Shaping دارد ،تیک کنار Enable Traffic Shaping و تنظیمات Automatic Uplink Speed را فعال کنید.روتر به صورت خودکار، بیشترین سرعتی که ISP به شما برای آپلود کردن می دهد و محدودیت های outbound traffic را محاسبه می کند ،تا از حد تعیین شده تجاوز نکند.

در جعبه ای که برچسب QOS Engine Setup دارد ،تیک کنار Enable QoS Engine، Automatic Classification و Dynamic Fragmentation را فعال کنید.اگر سرعت uplink کندی دارید (مثلا کمتر از 512Kbit/sec) فعال کردن Dynamic Fragmentation ،باعث می شود روتر پکت های بزرگ را به پکت های کوچک تر بشکند تا عملکرد یکنواخت تری حاصل شود.

در یک روتر که از StreamEngine ساخت Ubicom استفاده می کند،فعال کردن Automatic Classification این امکان را به روتر می دهد تا به صورت خودکار مشخص کند  چه برنامه هایی باید بدون نیاز به دخالت شما  دارای ارجحیت باشند.

برای مثال اگر از یک برنامه VoIP استفاده می کنید، DIR-655 به صورت خودکار اولیت بالا را به پروتکل هایی چون SIP (Session Initiation Protocol که در علامت دهی IP telephony مورد استفاده قرار می گیرد)  و RTP (Real-time Transport Protocol که در انتقال real-time داده هایی چون صوت،آهنگ و ویدئو بر روی شبکه های IP کاربرد دارد) می دهد ، و اولویت پایین به پروتکل های اشترک فایل چون BitTorrent می رسد.

این گونه روتر ها ویژگی های QoS دیگری هم دارند که WISH (Wireless Intelligent Stream Handling) نامیده می شود.برای دسترسی به این ویژگی در DIR-655 ، در منوی افقی روی Advanced کلیک کرده و در منوی عمودی WISH را کلیک کنید.

تیک کنار Enable WISH را فعال کنید.در جعبه ای که برچسب Priority Classifiers دارد، تیک کنار HTTP ، Windows Media Center و Automatic را هم فعال کنید.

با فعال کردن HTTP classifier ، روتر بیشتر فرمت های فایل برای آهنگ و فیلم را خواهد شناخت (MP3, AAC, MP4, Flash) و به صورت خودکار به آنها اولویت بالاتری را بر روی ترافیک داده هایی که در شبکه Wireless شما تردد می کنند، می دهد.با فعال کردن Automatic classifier ، روتر تلاش خواهد کرد تا سایر جریان های ترافیکی را بسته به رفتارشان، اولیت بندی کند .

همان طور که پیش از این اشاره شد،همه روتر ها ویژگی های QoS یکسانی را ارائه نمی دهند یا از شیوه همانندی برای شکل دادن به ترافیک شبکه استفاده نمی کنند.

فرقی نمی کند که چه روتری دارید، امیداورم اطلاعاتی که برای شما فراهم کردم ، کمک کند تا از توانایی های QoS استفاده کرده و تجربه شبکه Wireless خود را ارتقا دهید.

منبع :

http://www.pcworld.com/article/183435/home_networking_how_to_avoid_traffic_jams.html

Advertisements

دربارهٔ Persian Developer

I Love Developing applications

Posted on دسامبر 31, 2009, in وب, آموزش, شبکه and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. 3 دیدگاه.

  1. ممنون جناب فخریلو. مطلب ارزنده ای بود .

  2. lمطالب ارزنده اي بود . من از D-link Wireless108g DWA-520 استفاده مي كنم تنضيماتي كه در بالا گفتيد نداره لطفا بيشتر راهنمايي بفرماييد
    باتشكر

  3. متشکرم دوست عزیز .من اطلاعات زیادی راجع به مودم ها ندارم اما پیشنهاد می کنم راهنمای این تنظیمات رو از سایت سازنده ی محصول دریافت کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: