تنظیمات شبکه خانگی برای Windows 7

ترجمه و بازنویسی : بابک فخریلو

در این مقاله به آموزش نحوه به اشتراک گذاری چاپگر ها و فایل ها در Windows 7 ، با  رایانه های اجرا کننده XP و Vista و حتی Mac  ، می پردازیم.

با استفاده از ویژگی جدید HomeGroups در  Windows 7 اشتراک گذاری فایل ها و چاپگر ها در یک شبکه بسیار آسان می شود. HomeGroups به شما این امکان را می دهد تا با یک گذرواژه گروه ،به فایل ها و چاپگرها متصل شوید —  اگر همه رایانه ها Windows 7 را اجرا کنند.اما من به شما نحوه آماده کردن Windows 7  جهت کارکرد درست در یک شبکه را که حتی رایانه های متصل Mac ، XP یا Vista دارد ، نشان می دهم.

تنظیم Windows 7 برای به اشتراک گذاری یک چاپگر

سیستم عامل Windows می تواند یک چاپگر را با سایر رایانه های متصل به شبکه شما  به اشتراک بگذارد ، از این رو هرکسی تا زمانی که چاپگر و رایانه ها روشن باشند ، می تواند به آن متصل شود.

از منوی شروع Devices and Printers را باز کنید ، و روی چاپگر خود دوبار کلیک کنید. Customize your printer را انتخاب کرده ، و در پنجره زیرین ،روی زبانه Sharing کلیک کنید.تیک کنار Share this printer را انتخاب کنید.

پیش از آنکه به گروهی از رایانه های مشابه متصل شوید،پیشنهاد می کنم از گزینه دانلود کردن درایور های اضافی چاپگر برای سیستم میزبان صرف نظر کنید.تنها یک لحظه طول می کشد تا همه چیز برای هر کاربری تنظیم شود.گزینه های پیش رو را تایید کرده و پنجره را ببندید.

اشتراک یک چاپگر از XP و Vista

اگر ترجیح می دهید رایانه اجرا کننده Windows 7 خود را به یک چاپگر که در سیستم اجرا کننده XP یا Vista قرار دارد، متصل کنید ، می توانید تنظیمات آنها را در این بخش یاد بگیرید.در Windows Vista ، Printers control panel را باز کرده و روی چاپگر خود راست کلیک کنید.روی Sharing کلیک کرده ، و دکمه Change sharing options را انتخاب کنید.حالا ، روی Continue کلیک کنید ، و سپس Share this printer . در پایان روی OK کلیک کنید.

درست همین رویه در XP تکرار می شود. Printers and Faxes را در control panel باز کرده ، و روی چاپگر راست کلیک کنید.روی Share this printer کرده و OK را انتخاب کنید.

اتصال به  یک چاپگر به اشتراک گذارده شده در Windows 7

در اینجا نحوه استفاده از یک چاپگر به اشتراک گذارده شده را از Windows 7 ، نشان می دهیم ، چه چاپگر در یک سیستم اجرا کننده Windows 7  باشد ، چه در Vista یا XP .

در Windows 7 ، از طریق منوی شروع Devices and Printers را باز و Add a printer را انتخاب کنید.روی گزینه دوم کلیک کنید تا یک چاپگر شبکه اضافه شود ، و چاپگر خود را از لیست پیش رو انتخاب کنید.روی Next کلیک کرده و تا یافتن درایور چاپگر منتظر بمانید.اگر می خواهید این چاپگر ، چاپگر پیش فرض باشد ، انتخاب لازم را انجام داده و روی Finish کلیک کنید.

برای مثال ،Windows 7 نمی تواند به صورت خودکار داریور چاپگر Epson Stylus Photo R1800 را  در شبکه پیدا کند.اگر شما با چنین مشکلی مواجه شدید ، به صورت دستی داریور چاپگر را از سایت آن شرکت دانلود کنید.

اگر با دانلود هم مشکل حل نشد ، این بار پیش از اتصال به چاپگر شبکه ، درایور  چاپگر را نصب کنید.وقتی من این کار را انجام دادم ، Windows 7 هیچ مشکلی با دسترسی به چاپگر شبکه نداشت.

استفاده از یک چاپگر Windows 7 از طریق XP و Vista

اگر ترجیح می دهید تا یک چاپگر را در که سیستم اجرا کننده Windows 7 قراردارد ،نصب کنید، هنوز هم امکان اتصال از طریق XP و Vista وجود دارد.

در Windows XP ، Printers and Faxes را از Control Panel باز کنید. File: Add Printer را انتخاب کرده، و روی Next کلیک کنید.روی دکمه کلیک کنید تا یک چاپگر شبکه اضافه شود ، و روی Next کلیک کنید.روی دکمه Connect to this printer کلیک کنید ، و آدرس چاپگر شبکه را تایپ کنید.

برای مثال در رایانه من نام چاپگر «Sloth» است ، و نام اصلی آن «EPSON_R1800.» است.از این رو آدرس من \\SLOTH\EPSON_R1800 می شود. اگر نسبت به مسیر خودتان مطمئن نیستید ،یک پنجره را در سیستم اجرا کننده Windows 7 باز کرده ، و منوی Network را از سمت چپ باز کنید.نام رایانه خود را انتخاب کرده ، و چاپگر را که برای مشخص کردن نام رایانه و چاپگر می خواهید ، پیدا کنید.در سیستم عامل Windows XP روی Next کلیک کنید.

گذرواژه و نام کاربری خود را برای رایانه اجرا کننده Windows 7 وارد کنید.اگر می خواهید در آینده تا به طور خودکار متصل شوید ،جعبه Remember my password را به حالت انتخاب شده رها کنید.روی OK کنید.در پیغام هشداری که ظاهر می شود ،روی Yes کلیک کنید.اگر درایور چاپگر به صورت خودکار دانلود نشد،سعی کنید به همان شیوه که پیش از این توضیح داده شد ، به صورت دستی آن را معین یا نصب کنید .

اگر می خواهید از این چاپگر ، به عنوان پیش فرض استفاده کنید ، آن را انتخاب کرده و روی Next ، و در نهایت روی Finish کلیک کنید.حال ، وقتی یک فایل را چاپ کردید ، از منوی پایین افتادنی Name برای انتخاب چاپگر شبکه استفاده کنید.

در سیستم عامل Vista ، Printers را از control panel باز کرده ، و روی Add Printer دوبار کلیک کنید.گزینه دوم را انتخاب کنید تا یک چاپگر شبکه اضافه شود ، و روی Next کلیک کنید.اصولا چاپگر باید پیدا شود.آنرا انتخاب کنید و روی Next کلیک کنید.

اگر جعبه محاوره ای باز شد که حاوی پیام : » you’re missing the printer drivers » بود ، روی OK کلیک کنید، و فایل های داریور را پیدا کنید.اگر هنوز مشکل دارید ، ابتدا داریور های چاپگر را نصب کنید ، و سپس اقدام به تنظیم چاپگر شبکه کنید.در غیر این صورت، اگر می خواهید چاپگر جدید به عنوان پش فرض باشد ، ان را انتخاب کرده  و روی Next و سپس Finish کلیک کنید.

اشتراک چاپگر موجود در Windows 7 با سیستم اجرا کننده Mac OS X

سیستم های اجرا کننده Mac OS X هم مانند یک رایانه شخصی می توانند به چاپگر به اشتراک گذاشته توسط Windows 7 دسترسی داشته باشند.به خاطر وجود برخی ساختار های جدید شبکه کردن در Windows 7 ، من در اتصال Mac with OS X 10.6.2 از طریق یک پروتکل SMB پیش فرض مشکل داشتم ، اما در اینجا نحوه کار با استاندارد LPD (Line Printer Daemon) را جهت اشتراک چاپگر مورد بررسی قرار می دهیم.

در رایانه ای که Windows 7 دارد ، به کنترل پانل Programs رفته و Turn Windows features on or off را انتخاب کنید.روی Print and Document Services دوبار کلیک کنید ، و LPD Print Service را فعال کنید.حال روی OK کلیک کنید.

در سیستم عامل Mac ، Print & Fax System را باز کنید.روی علامت + کلیک کنید تا چاپگر جدید اضافه شود.روی نوار ابزار کلیک راست کرده ، و Customize Toolbar را انتخاب کنید.بعد دکمه Advanced را به روی نوار ابزار کشیده و رها کنید ، و Done را کلیک کنید.

روی Advanced کلیک کرده ، و LDB/LPR Host or Printer را انتخاب کنید.آدرس را که متشکل از نام رایانه و چاپگر تان است وارد کنید.نام رایانه من در Windows 7 ، «SLOTH» است ، و چاپگر هم «EPSON_R1800» ، پس آدرس lpd://SLOTH/EPSON_R1800 خواهد بود.در منوی انتخاب چاپگر، Select Printer Software را اننخاب کرده ، و چاپگر خود را برگزینید. حال روی OK و Add کلیک کنید.

اشتراک چاپگر موجود در Mac OS X از Windows 7

Windows 7 می تواند در شبکه ، به چاپگر موجود در Mac OS X هم متصل شود.در سیستم عامل Mac ، در بخش تنظمیات سیستم ، Sharing را باز کرده ، و Printer Sharing را انتخاب کنید.حال چاپگر خود را انتخاب کنید.

در Windows 7 ، از منوی Start ، Devices and Printers را انتخاب کرده و روی Add a printer کلیک کنید.روی The printer that I want isn’t listed کلیک کنید.آدرس را بر حسب Mac و چاپگر خود وارد کنید.در این مورد ، نام سیستم Mac من «Felix» و نام چاپگر هم Epson Stylus Photo R1800 است.بنابراین من \\Felix\Epson Stylus Photo R1800 را وارد کرده و روی Next کلیک کردم.پیغام هایی که نشان داده می شوند را دنبال کنید تا نصب به پایان برسد.

تنظیم Windows 7 برای دسترسی و اشتراک فایل ها

سیستم عامل 7 به شما این اجازه را می دهد تا فایل ها را از طریق ترکیبی از فولدرهای public و انتخاب های دستی تان ، به اشتراک بگذارید.اگر می خواهید فایل های تان را با هرکسی در شبکه به اشتراک بگذارید ، فقط کافی است آنها را به هرکدام از کتابخانه ها (Libraries) ،که در سمت چپ پنجره قرار دارد،منتقل کنید.

همچنین می توانید فایل ها و فولدرها را در هرکجا که باشند ، به اشتراک بگذارید.آیتمی را برای اشتراک انتخاب کنید،و حال روی منوی Share with در بالای پنچره کلیک کنید.با انتخاب Homegroup (Read) ، کاربران می توانند فایل را باز کنند ، اما اجازه تغییرنخواهند داشت. Homegroup (Read/Write)هم اجازه باز کردن و هم ویرایش فایل را می دهد.

تنظیم XP و Vista برای دسترسی و اشتراک فایل ها

در اینجا به چگونگی آماده کردن Windows XP و Vista برای به اشتراک گذاری فایل ها و پوشه ها با Windows 7 می پردازیم.در XP ، می توانید فایل ها را در شبکه با کشیدن و رها کردن آنها به پوشه Shared Documents ، به اشتراک بگذارید.یا به صورت دستی در محل قرار گیری فایل ها، به اشتراک گذاری را فعال کنید.

روی فایل یا پوشه مورد نظر خود برای به اشتراک گذاری راست کلیک کنید،و Sharing and Security را انتخاب کنید.روی جعبه انتخابی (checkbox) Share this folder on the network کلیک کنید.اگر می خواهید دیگران قادر به تغییر یا افزودن محتوا باشند،روی جعبه Allow network users to change my files کلیک کنید.حال روی OK کلیک کنید.برای غیر فعال کردن به اشتراک گذاری ، همان منو را بازکرده و تیک جعبه گفته شده را بردارید.

در  Windows Vista ، می توانید تمامی فایل ها را به پوشه Public کنید تا آنها را با هرکسی در شبکه به اشتراک بگذارید.برای این که گلچینی از آیتم ها را به اشتراک بگذارید،روی فایل یا پوشه راست کلیک کرده، و Share انتخاب کنید.در منوی پایین افتادنی ،حساب های کاربرانی که می خواهید به آن دسترسی داشته باشند را انتخاب کرده و روی Share کلیک کنید.

برای دریافت فایل هایی که روی یک سیستم اجرا کننده Windows 7  قرار دارند، در  سیستم عامل XP یا Vista به Network browser مراجعه کنید.

اشتراک فایل ها میان Windows 7 و Mac OS X

گرچه نیاز به پیمودن مراحل اضافی زیادی هست ، اما یک سیستم OS X Mac می تواند فایل ها را با Windows 7 به اشتراک بگذارد یا دریافت کند.در اینجا نحوه اشتراک از OS X  را بررسی می کنیم.

در بخش تنظیمات سیستم Network را باز کنید ، روی اتصال شبکه خود در پنل سمت چپ کلیک کرده و Advanced را فشار دهید.روی زبانه WINS کلیک کنید، و نام گروه کاری (workgroup) رایانه های اجرا کننده Windows 7 را تایپ کنید، و بعد روی OK کلیک کنید.در نهایت روی Apply کلیک کنید.

تنظیمات Sharing را بازکرده ، و روی جعبه انتخابی کلیک کنید تا File Sharing فعال شود.روی Options کلیک کنید، و تیک جعبه ای که عنوان Share files and folders using SMB (Windows) دارد را فعال کنید.روی جعبه کلیک کنید تا اشتراک گذاری برای حساب کاربری شما فعال شود.اگر لازم شد ، روی آیکون + در زیر جعبه Shared Folders کلیک کنید تا مکان های (locations) بیشتری افزوده شود.

در سیستم اجرا کننده Windows 7 ، اگر سیستم Mac در بخش Network دیده نشد،نام سیستم Max را در Windows file browser وارد کنید.برای مثال ، سیستم Mac که من به اشتراک گذاشته ام «Felix» نام دارد ، بنابراین \\Felix را تایپ کردم.حال نام کاربری و گذرواژه خود را برای اتصال به فایل ها وارد کنید.

همچنین می توانید فایل های به اشتراک گذاشته شده در Windows 7 را در OS X هم ببینید.در سیستم Mac ، به بخش Finder رفته و Go: Connect to Server را انتخاب کنید ، و آدرس remote فایل SMB رایانه را وارد کنید.برای مثال ، سیستم Windows 7 من «SLOTH» نام دارد ، بنابراین من smb://SLOTH را وارد کردم.نام کاربری و گذرواژه خود را وارد کنید تا اتصال پایان یابد.

حالا شبکه شما که متشکل از سیستم عامل های مختلف است باید تنظیم شده باشد.

منبع :

http://www.pcworld.com/article/184232/set_up_your_home_network_windows_7_edition.html

Advertisements

دربارهٔ Persian Developer

I Love Developing applications

Posted on ژانویه 5, 2010, in نرم افزار, Windows 7, آموزش, سخت افزار, شبکه and tagged , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 2 دیدگاه.

  1. لطفا توضيح دهيد در ويندوز سون چگونه مي توان ديفالت شير را تغيير داد كه ديگر مجدد ساخته نشود .
    در مورد مقاله بالا خيلي خوب بود ولي كاش كمي گسترده تر در مورد شير توضيح مي داديد و اشاره اي هم به تاثير پرميژن در اون مي كرديد

  2. دوست عزیز متاسفانه من خودم الان مدتی هست که روی سیستم windows 7 ندارم چون مشکل سخت افزاری دارم با این سسیتم عامل، اما شما می تونید تو سایت http://www.sevenforums.com/ جواب سوالتون رو پیدا کنید. مثالا این عبارت رو تو سایت جست و کنید: change default share

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: