دانلود به نرخ تورنت

یزدی‌ها در ایران اول هستند رومانیایی‌ها در جهان

دانلود به نرخ تورنت

ارسال و دریافت فایل، جاذبه‌های بسیاری برای اکثر کاربران دارد. حال فرقی نمی‌کند که کاربر مبتدی باشد یا حرفه‌ای. همه به دنبال دریافت انواع اطلاعات از موسیقی و فیلم و عکس گرفته تا نرم‌افزار و هزار و یک فایل دیگر هستند. در دنیای پهناور فناوری اطلاعات و ارتباطات از روش‌ها و نرم‌افزارهای متفاوتی برای دریافت اطلاعات یا همان دانلود ابداع شده که مسلما با پیشرفت علم  انتظار می‌رود این شیوه‌ها هم به سمت حداکثر سرعت با کمترین زمان و بیشترین حجم اطلاعات حرکت کنند. فعالان این عرصه نيز با توجه به نياز عموم همه دست به کار شده‌اند و راه حل‌های متفاوتی را پیش پای کاربران قرار داده‌اند.

تورنت چیست

تورنت یک شبکه اشتراک‌گذاری فایل است که افراد از طریق آن می‌توانند فایل‌های مورد نظرشان را که اغلب کمیاب هم هستند با استفاده از نرم‌افزارهاي بیت تورنت و یوتورنت دانلود کنند. اما نکته برجسته در تورنت این است که دانلود فایل‌ها از یک سایت خاص صورت نمی‌گیرد بلکه از طریق اتصال کاربران به یکدیگر امکان‌پذیر می‌شود.

نحوه عملکرد تورنت به اين ترتيب است که فایل مورد نظر شما را برای دانلود به قطعات کوچک‌تر تقسیم می‌کند و هرچه حجم این فایل بزرگتر باشد قطعات یا تکه‌ها بیشتر خواهند بود. تفکر خلاقانه‌ در این نکته نهفته است که لازم نیست کاربر یک فایل را به طور کامل دانلود کند تا بتواند آن را به اشتراک بگذارد با دانلود هر قطعه از فایل هم می‌تواند آن را اشتراک بگذارد و این ویژگی منحصر به فرد تورنت است که سرعت عمل را در دانلود کردن بالا می‌برد.

در این روش کاربري که اطلاعات مورد نظر را به شکل کامل در اختیار داشته باشد لازم است تا اگر کاربران مختلف قسمتی از آن فایل را نداشتند با استفاده از اینکه به آن seed گفته می‌شود خلا ایجاد شده برطرف شود. هر چه تعداد seedها بیشتر باشد دانلود آسان‌تر انجام مي‌گيرد. فعالیت تمام کاربران توسط سرور مرکزی به نام tracker  هماهنگ می‌شود. البته این سرور مرکزی از محتوای فایل‌ها هیچ اطلاعی ندارد و این یکی از مزایای تورنت به حساب می‌آید.

فلسفه کلیدی بیت تورنت این است که کاربران باید همزمان با دانلود کردن اطلاعات، آپلود کنند. در این صورت پهنای باند شبکه در حداکثر کارایی به کار گرفته می‌شود. ساختار بیت تورنت به گونه‌ای طراحی شده که با افزایش تعداد افراد علاقه‌مند به دریافت یک فایل کاراتر هم می‌شود.

در نهایت برای جلوگیری از ایجاد هرگونه ابهامی در این باره باید این مساله را هم عنوان کرد که هم اکنون در ایران بیت تورنت(Bit Torrent) و یوتورنت( uTorrent) هر دو نرم‌افزارهای دریافت فایل تورنت هستند و تورنت خود یک پروتکل و قرارداد برای فایل‌های به اشتراک گذاشته شده است. در واقع فایل تورنت مانند آدرسی است که برای دانلود فایل مورد نظر وجودش لازم است و با نرم‌افزارهای ‌یوتورنت و بیت تورنت به راحتی می‌توانید فایل‌های تورنت را باز و دانلود کنید.

برنامه‌های کاربردی peer to peer دیگری  مانند emule gnutela ،kazza ،winmx و … هستند که البته به دلیل محدوده مشخصی که در این برنامه‌ها وجود دارد با تورنت تفاوت‌های بنیادینی دارند.

مزایای تورنت

از مزیت‌های نرم‌افزار تورنت این است که برای دانلود فایل مورد نظرتان لازم نیست تمام مدت به اینترنت متصل باشید. در صورت تمایل می‌توانید سیستم خود را خاموش کنید؛ تنها باید قبل از خاموش کردن برنامه را ببندید. برنامه می‌داند چه مقدار از فایل را دانلود کرده است. این برنامه امکان اشتراک‌گذاری و دانلود فایل‌های پرحجم مانند فیلم، ویديوکلیپ، موزیک و … را فراهم می‌کند. در شبکه‌های اشتراک‌گذاری دیگر ممکن است که ساعت‌ها در صف انتظار باقی بمانید در حالی که در تورنت این مشکل وجود ندارد. بنابراین مهم‌ترین عامل جذابیت تورنت در میان کاربرانش سرعت است.

کنجکاوان تورنت در ایران

نرم‌افزاری که چنین مزایایی را با خود یدک می‌کشد مسلما نمی‌تواند از نگاه تیزبین کاربران ایرانی پنهان مانده باشد و برای اینکه چشم‌اندازی از میزان آشنایی کاربران ایرانی از این نرم‌افزار داشته باشیم در گوگل ترند کلمات تورنت، بیت تورنت و Sharing  را جستجو کردیم و اطلاعات قابل تاملی به دست آوردیم.

گوگل ترند به شما امکان می‌دهد که آمار بیشترین کلیدواژه‌های جستجو شده توسط کاربران را به دست بیاورید. جستجوی ملی و محلی از دیگر مزیت‌های گوگل ترند به شمار می‌آید. البته با وجودی که این موتور جستجو تنها می‌تواند آمار میزان جستجوهای انجام شده توسط خود و نه دیگر موتورهای جستجو را ارایه دهد اما به دلیل پر کاربرد بودن این موتور جستجو در ایران و جهان منبع موثقی برای استناد به حساب می‌آید.

اولین نکته‌ای که در جستجوی خود به آن دست یافتیم پیشگامی تهرانی‌ها بود که چندان هم دور از انتظار نبود. در واقع از نیمه سال 2006 که تورنت به عنوان نرم‌افزار دریافت فایل در ایران مطرح و شناخته شد، تهرانی‌ها با توجه به جمعیت و دسترسی آسان‌‌ترشان به اینترنت پرسرعت بیش از باقی شهرها کلمه تورنت را به زبان انگلیسی جستجو کرده‌اند.

در واقع می‌توان گفت کاربران به دنبال اطلاعات موثق‌تر و کامل‌تری بودند و به همین دلیل ترجیح دادند که به دنبال اطلاعات افزون‌تری در زبان انگلیسی که مسلما حاوی منابع جامع و ارزشمندي است بروند. این خود گویای این مساله است که اطلاعات فنی و در عین حال قابل فهم برای کاربران چه حرفه‌ای و چه مبتدی به زبان فارسی اندک است. باید در این زمینه اهل فن رشته‌های کامپیوتری دست به کار شوند زیرا اگر اطلاعات و منابعی بیشتری در این باره وجود داشته باشد و اطلاع‌رسانی مناسبی در زمینه به اشتراک‌گذاری فایل‌ها صورت بگیرد مطمئنا کاربران بیشتری تمایل می‌یابند که از این روش برای دریافت فایل‌های مورد علاقه خود بهره ببرند.

در مجموعه استان‌ها هم به ترتیب تهران، یزد، زنجان، فارس، آذربایجان شرقی، خراسان و اصفهان از سال 2006 بیشترین آمار جستجوی کلمه تورنت را به زبان انگلیسی انجام دادند که در میان شهرهای مختلف هم بیشترین کنجکاوان تورنت به ترتیب متعلق به شهرهای تهران، یزد، کرج، شیراز، تبریز، اهواز، مشهد و اصفهان است. این پراکندگی گواه این نکته است که گستردگی توجه به نرم‌افزارهای اشتراک فایل در بین شهرهای مختلف کشور بدون توجه به بزرگ و کوچک بودن و حتی زیرساخت‌ها برای دسترسی به اینترنت است.

مثلا در مورد شهر کرج با توجه به این مساله که تا همین چندی پیش جزیی از استان تهران بود می‌توان انتظار داشت که بسیاری از امکانات موجود در تهران در مرکز این استان نوپا هم وجود داشته باشد و کرجی‌ها هم از این فرصت به خوبی استفاده کنند.

از نکات قابل تامل رتبه ششم برای شهر اهواز است که با وجودی که از زیرساخت‌های مناسبی در زمینه IT برخوردار نیست شهروندانی بسیار علاقه‌مند به اینترنت و فناوری‌ اطلاعات دارد که همین شدت علاقه باعث شده که در زمره 6 شهر اول در جستجوی کلمه تورنت قراربگیرد. گویا کنجکاوی تمامی این محدودیت‌ها و نارسایی‌ها را جبران کرده است.

البته رتبه یزد هیچ ارتباطی با شدت کنجکاوی شهروندان آن ندارد. فعالیت گسترده شرکت‌های بزرگ حوزه IT باعث شده که یزد از زیرساخت‌های مناسبی در میان سایر شهرهای حاشیه کویر برخوردار باشد و یزدی‌های سختکوش هم بتوانند از این امکانات به نحو احسن بهره‌برداری کنند و خود را به بالای این جدول برسانند. در واقع این جدول خود معیاری برای میزان نفوذ اینترنت و علاقه و استقبال مردم شهرهای مختلف از فناوری‌های جدید می‌تواند باشد. از سوي دیگر پراکندگی جستجوگران استان زنجان در شهرهای مختلف آن گسترده شده است و با وجودی که در میان استان‌ها رتبه سوم را دارد اما در نهایت هیچ‌کدام از شهرهایش در زمره اولین‌ها قرار نگرفته‌اند.

آمارها در مورد میزان جستجوی کلمه Sharing در ایران نشان می‌دهد اشتراک گذاشتن فایل در میان کاربران به طور کلی مساله جذابی است و جستجوهای زیادی در مورد آن صورت گرفته و علاوه بر آن گویای این نکته است که کاربران ایرانی مجهولات و ناشناخته‌های زیادی در مورد به اشتراک گذاشتن فایل‌ها دارند و تمایل دارند با استفاده از اینترنت نقاط تاریک ذهن خود را کمی روشن‌تر کنند. در مورد کلمه  Sharing هم بالاترین میزان جستجو توسط تهرانی‌ها و سپس خراسانی‌ها جستجو شده است.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید بالاترین آمار جستجوی کلمه تورنت در دنیا متعلق به چه کشوری است. جستجو در مورد تورنت در دنیا از سال 2004 آغاز شده و پیشگامی این عرصه هم متعلق به رومانی و بعد از آن مالزی رکوردار این حرکت است. جالب اینکه فرانسه هم در ردیف سوم این طبقه‌بندی جای گرفته است.

منبع »»» هفته نامه عصر ارتباط

Advertisements

Posted on نوامبر 4, 2010, in نرم افزار, وب, دانلود and tagged , , . Bookmark the permalink. 4 دیدگاه.

  1. اطلاعات ناقصم در مورد تورنت بر طرف شد. آمار داری تهران، یزد ، زنجان …

  2. بله ،بله :دی خوشحال شدیم . 😉

  3. خیلی جالب بود!ممنون.ولی بازم دوست دارم در مورد استفاده از اون بیشتر بدونم

  4. با سلام خدمت دوست عزیز و پوزش بابت دیر کرد در پاسخ گویی ، دقیقا در چه مورد اطلاعات بیشتری می خواین ؟ اگه منظورتونو روشن تر بگید تا بتونم راهنمایی تون کنم سپاسگذار میشم .

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: