راهنمای جدید برای حفظ حریم خصوصی در Facebook

بابک فخریلو

از این متن توی ارائه ام برای درس شیوه استفاده کردم، اگه دوستای همدانشگاهی یادشون باشه.

فیس بوک می داند دوستان شما که هستند، چه چیزی را دوست دارید، کجا زندگی می کنید، چه می خرید، و احتمالا حالا کجا هستید. در اینجا 6 راهکار برای حفاظت کردن از اطلاعات شخصی شما را آموزش می دهیم.

گذشته از پر بازدید ترین وب سایت بودن، و منبعی برای لذت میلیون ها نفر، فیس بوک بزرگترین پدیده ی ارتباط انسانی در تاریخ است. اما هر روز تبدیل شدن آن به یک رابطه عشق و نفرت بیشتر می شود. ما شبکه های اجتماعی را دوست داریم، اما آنچه که باعث تنفر ما می شود، نگرانی ها در مورد حریم خصوصی و امنیت است.

آن نگرانی ها درباره ی حریم خصوصی Facebook، توجه دولت ایالات متحده را به خود جلب کرده است: کنگره ایالات متحده به تازگی به Facebook نامه سرگشاده ای را فرستاده، و از این شرکت خواسته تا در مورد فاش سازی هویت کاربران به شرکت های دیگر، و برنامه اش برای برطرف کردن این مشکل توضیح دهد. James Clarke، تحلیل گر فناوری در Mintel International، می گوید: «به نفع خود Facebook است که محیط امنی را برای کاربران فراهم سازد تا آنها لذت ببرند؛ ارزش اقتصاد آنها وابسته به همین مساله است.»

در اینجا قدم هایی که برای امن نگه داشتن اطلاعات شخصی خود در Facebook لازم دارید، بررسی می کنیم.

Facebook Places

استفاده از این ویژگی Facebook مزایای خودش را دارد، اما چه شما از یک ابزار همراه یا یک کامپیوتر رومیزی استفاده کنید، این که به دنیا بگویید کجا هستید، اشکالات بزرگی دارد. وقتی شما جای خودتان را اعلام می کنید، آسیب پذیری هایی را برای یک فرد بیمار ذهن آشکار می سازید، تا او بتواند از چنین اطلاعاتی سو استفاده بکند. و البته باید بدانید که تلفن های هوشمند iPhone و Andriod می توانند مختصات دقیق جغرافیایی شما را تا دقت یک قدم، اعلام کنند.

اگر از Facebook Places استفاده می کنید، به خاطر داشته باشید که به طور پیش فرض تنظیمات حریم خصوصی تان طوری شکل می گیرد که «هرکس» می تواند نمایه ی شما را ببیند. البته این «هرکس» تنها کاربران Facebook را شامل نمی شود، بلکه هرکسی در اینترنت.

به زبانه ی Account (حساب کاربری) خود رفته و Privacy Settings (تنظیمات حریم خصوصی) را انتخاب کنید. در اینجا، می توانید مشخص کنید که چه کسی می تواند و چه کسی نمی تواند حساب کاربری شما را ببینید، و این که چقدر از نظرات و تصاویری که upload می کنید را دیگران می توانند ببیند. اگر اصلا دوست ندارید که کسی از جای که هستید باخبر باشد، Facebook Places را به کلی غیرفعال کنید.

غیرفعال کردن Facebook Places: از منوی Account، Privacy Settings را انتخاب کنید. در اینجا، روی پیوند Customize settings که در پایین صفحه قرار گرفته، کلیک کنید. آخرین خط زیر بخش Things I share، مربوط به Facebook Places است. روی Edit کلیک کرده و Disable را انتخاب کنید.

با این کار، مانع از اجرای Places روی نمایه ی خود می شوید، اما این تاثیری روی آنچه دوستان شما انجام می دهند ندارد.

برای این که دوستان شما نتوانند جای شما را اعلام کنند، به بخش Things others share رفته، در پایین آن جدول، بخش Places قرار گرفته است. روی Edit کلیک کرده، و Disable را انتخاب کنید.

چیزهایی که به نمایه شما فرستاده می شوند را کنترل کنید

جدا از تنظیمات عمومی که به وسیله ی Privacy Settings و Settings Account  کنترل می کنید، می توانید سطح حریم خصوصی را برای چیزهایی که به نمایه خود پست می کنید، مشخص سازید.

به طور طبیعی، باید اول مراقب چیزی باشید که پست می کنید. حتی اگر شما برای همیشه حساب Facebook خود را حذف کنید (آخرین راهبرد را بخوانید)، تصاویر و اطلاعاتی که با دوستان خود در Facebook به اشتراک گذاشته اید، هنوز هم می تواند در جایی از Facebook یا اینترنت وجود داشته باشد؛ اگر مطمئن نیستید، پست نکنید، اما اگر پست کردید، کنترل کنید که چه کسانی می توانند آن را ببینید.

استفاده از Lock: می خواهید یک تصویر را به نمایه خود ارسال کنید؟ پیش از این که روی Share کلیک کنید، به دقت به منوی پایین ابزار به اشتراک گذاری نگاه کنید. روی منوی کلیک کنید، تا انتخاب این که چه کسانی می توانند پست را ببینید، نمایان شود: هرکسی، دوستان دوستان شما، دوستان شما، یا فقط افرادی خاص (Customize).

تنظیم Customize، به شما اجازه می دهد صرف نظر از انتخابی که می کنید، دوستان مشخصی از Facebook خود را بلوک (Block) کنید.(نیاز به گقتن نیست، اما نباید درخواست دوستی کسانی را که نمی شناسید، بپذیرید. چنین کاری هر راهبرد امنیتی که می توانید پیاده سازی کنید را بی تاثیر می سازد.)

استفاده تان از برنامه ها را پنهان کنید

بعضی از بازی های مشهور در Facebook مانند Metropolis یا Mafia Wars، از کاربرانشان می خواهند که دیگران را هم به این بازی ها دعوت کنند، یعنی تا زمانی که دوستان خود را وارد بازی نکرده اید، نمی توانید در آن برنده شوید. و برخی برنامه ها و بازی ها به طور خودکار پیغام هایی را به دیوار دوستان شما می فرستند، تا به آنها بگویند که شما در چه حال بوده اید (وقتی اولین که شروع به بازی کردن یا استفاده از برنامه می کنید، موافقت خود را با شرایط و قوانین که به برنامه یا بازی چنین اجازه ای را می دهد، موافقت می کنید.)

این پست های مکرر، می تواند برای دوستان شما مزاحمت ایجاد کند، و به اضافه این که، آیا واقعا می خواهید که دیگران بدانند به جای کار کردن، تمام روز مشغول بازی کردن بوده اید؟

کلید Facebook Invisible را فشار دهید: به بخش Privacy Settings رفته، و در پایین سمت چپ این صفحه، روی پیوند Applications and websites کلیک کنید.

Edit Your Settings را انتخاب کنید، و سپس Game and application activity را  که سومین آیتم در صفحه ی پیش رو است پیدا کنید. بعد Custom را از منوی پایین افتادنی (drop-down) انتخاب کرده و در جعبه ی ای که نمایان می شود، Only Me را انتخاب کنید.

به جز شما کس دیگری نمی تواند فعالیت شما با برنامه ها و بازی ها را در صفحه ی نمایه تان ببینید.

برنامه های Facebook را به کلی غیرفعال کنید

فرستادن بروز رسانی ها، یک مثال ساده از چیزی است که برنامه های Facebook می توانند انجام دهند. همه ی برنامه ها newsfeed شما را پر نمی کنند، اما برنامه های Facebook یک مخرج مشترک دارند: آنها می توانند به اطلاعات شخصی که در نمایه خود وارد می کنید، دسترسی داشته باشند.

Mark Kadrich یکی از نویسندگان The Security Consortium در مورد کیفیت کنترل Facebook روی  توسعه دهنده ها است. » توسعه دهندگان برنامه ها برای محیط Facebook کد فراهم می کنند، اما پیش از این که به برنامه اجازه داده شود تا شروع به کار کند، چقدر تست امنیتی روی آن انجام می شود. »

سیاست Facebook این است که توسعه دهندگان برنامه اجازه دسترسی به اطلاعات شخصی شما را خارج از سایت ندارند، و تنها دسترسی به اطلاعات شخصی دارند که برای بهتر شدن تجربه کاری شما لازم است. اما وقتی که یک برنامه به اطلاعات شخصی مورد نیاز خود دارد، این به توسعه دهنده ی برنامه مربوط است که چنین اطلاعاتی را امن نگهدارد.

اگر شما دوست ندارید که توسعه دهندگان شخص ثالث به اطلاعات شما دسترسی داشته باشند، بهترین کار این است که تمام برنامه های Facebook را برای خودتان غیرفعال کنید.

خداحافظ برنامه ها: از منوی Account، Privacy Settings را انتخاب کرده، و در پایین Applications and websites، دکمه ی Edit your settings را فشار دهید.

پایین Applications you use، روی Turn off all platform applications کلیک کنید.

و در جعبه ی هشداری که ظاهر می شود، Select all را انتخاب کرده و دکمه ی Turn Off Platform را فشار دهید:

ممکن است چند دقیقه ای طول بکشد تا تنظیمات جدید پیاده سازی شوند؛ غیرفعال کردن دسترسی هر برنامه ای زمان بر است.

آنچه را که دوستان شما، درباره ی شما به دنیا می گویند کنترل کنید

همان طور که دوست ندارید مردم از جایی که هستید باخبر شوند، ممکن است نخواهید که دوستان شما اطلاعاتی راجع به شما را به اشتراک بگذارند. دوستان شما به نمایه ی شما دسترسی دارند، و می توانند چیزهایی که شما به دیوار خود فرستادید را، به نمایه ی خودشان دوباره پست کنند، یا اطلاعات را با دیگران به اشتراک بگذارند، بدون این که شما خودتان بدانید یا کنترلی روی آن داشته باشید.

دوستان شما در Facebook، ممکن است همچنین از برنامه های آن استفاده کنند، این برنامه ها هم ممکن است به فهرست دوستان دسترسی داشته باشند، که شامل خود شما هم می شود. برای این که کنترل بهتری روی دسترسی به اطلاعات شخصی خودتان داشته باشید، باید اطلاعاتی که دوستان شما درباره ی شما می توانند به اشتراک بگذارند، کنترل کنید.

دسترسی ممنوع: در صفحه ی Privacy Settings، و پایین آن، Applications and websites را انتخاب کنید. روی Edit your settings ، و سپس Info accessible through your friends کلیک کنید. در آنجا، جدولی خواهید دید، با جزئیاتی از چیزهایی که می توانید مانع از  به اشتراک گذاشته شدن آنها ، زمانی که دوستان تان به برنامه ها اجازه ی دسترسی به اطلاعات نمایه ی شما را می دهند، شوید.

بالاترین امنیت: حساب خود را حذف کنید

حذف کردن حساب Facebook  بی رحمانه ترین قدم است، اما اگر احساس می کنید دیگر استفاده ی مفیدی از Facebook نمی کنید،  یا این که چشم اندازی دیگری را برای خود در نظر گرفته اید، ارزش در نظر گرفتن را دارد.

مشکل این است که نمی توانید این کار را دست کم بدون کمی کند و وکاو کردن، انجام دهید. تنها می توانید حساب خود را از صفحه ی Account Settings ، غیرفعال کنید، که شاید بتوان گفت حساب شما را به خواب می برد. نمایه شما هنوز وجود دارد، اما در خواب زمستانی خود، و هنوز برای Facebook در دسترس است.

از دست حساب Facebook خود رها شوید: مراقب باشید که این فرآیند 14 روز طول می کشد، و بعد از غیرفعال شدن به هیچ شکلی نمی توانید از حساب خود استفاده کنید. پیوندی که باعث غیرفعال شدن دائمی حساب شما می شود، در جایی از صفحه ی راهنمای Facebook پنهان شده، ما هم آن را برای شما پیدا کردیم. برای درخواست حذف حساب خود، اینجا کلیک کنید.

روی Submit کلیک کنید. فرمی که نمایان می شود را پر کنید، و روی OK کلیک کنید. سایت را ترک کرده و دیگر باز نگردید.

Facebook سرگرمی فوق العاده ای است، اما در نهایت شما مسئول امن بودن خودتان هستید. و گرچه Facebook هم مسئولیت های خودش را دارد، اما هر کدام از کاربران در درک عمکلرد تنظیمات حریم خصوصی و حساب خود، به کار بردن کنترل های حریم خصوصی در  Facebook، و تعدیل کردن رفتارشان، مسئول هستند. اگر بر فرض، Facebook باید برای فاش ساختن اطلاعات کاربر، سوگند بخورد، اگر شما یکی از قربانی ها باشید، مایه تسلی ناچیزی خواهد بود.

برگرفته از :

http://www.pcworld.com/article/210859/the_paranoids_guide_to_facebook.html

Advertisements

دربارهٔ Persian Developer

I Love Developing applications

Posted on دسامبر 23, 2010, in وب 2.0, حریم خصوصی. Bookmark the permalink. 9 دیدگاه.

  1. بسیار عالی بود،ممنون:)

  2. مطلب بسیار عالی و مفیدی بود

  3. نرم افزای که بتوانیم متوجه بشویم که چه کسانی وارد profile ما می شوند معرفی کنید

  4. دوست عزیز، چنین نرم افزاری وجود نداره. در حقیقت آمار ورود افراد به پروفایل شما صرفا در اختیار تیم فیس بوک هست، و اگر هم قرار باشه نرم افزاری چنین چیزی رو به شما نشون بده، باید به کد فیس بوک یا پایگاه داده اون دسترسی داشته باشه، که بسیار غیر ممکنه.

  5. >salam khli mamnon az rahnemaiaton mishe begin che jori mishe fehrest dost haro makhfi kard ke kasi nabinad be gheyr az dostaye khodemon

  6. ببخشيد كه دير جواب ميدم، امكانش نبود. بايد بريد تو بخش تنظيمات حريم خصوصي، و اونجايي كه مربوط به بخش فهرسته دوستانه، روي دكمه ي مربوط بهش (عنوانش يادم نيست) كليك كنيد، يه پنجره كوچك باز ميشه و اونجا مشخص مي كنيد كه دوستان تون براي چه كسايي مشخص بشه. مثلا گزينه ي only me باعث ميشه فقط خودتون بتونيد فهرست دوستان رو ببينيد.

  7. سلام اخیرا مطلع شدم وقتی که فهرست دوستان را پنهان می کنم و روی فقط خودم تنظیم میکنم دوستانم می توانند از راه های دیگر فهرست را مشاهده کنند .آیا چنین چیزی امکان دارد؟

  8. از چه راه هایی ؟

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: