6 راه هک کردن Registry برای سریع تر کردن ویندوز

بابک فخریلو

سرعت بوت شدن ویندوز را بالا ببرید، و سرعت پاسخ گویی اش را با تغییراتی که در Registry انجام خواهید داد، بیشتر کنید.

Windows Registry یک پایگاه داده است که تنظیمات سیستم عامل شما را نگه داری می کند.این پایگاه داده شامل هر چیزی می شود، مثلا این که قبل از پیش نمایش یک آیکون Taskbar (در Windows 7 یا Vista) موس چقدر باید روی آن قرار گیرد.

Windows 7 (و Vista) ویژگی های چشم گیر تری در خود دارند، اما راه هایی وجود دارند که با تغییر دادن Registry، می توانید عملکرد کامپیوتر خود را سرعت ببخشید، یا دست کم به نظر برسد که سرعتش بیشتر شده. پیش از این که بخواهید دل و روده Registry را در بیاورید، مطمئن شوید که از Registry یک backup تهیه کرده اید.

گرچه ویرایش کردن Registry آن قدر هم که به نظر می رسد، ترسناک نیست، یک تغییر نادرست می تواند سیستم  شما را از کار بیاندازد. برای اطمینان از رخ ندادن فاجعه، باید نسبت به تهیه ی backup از بخشی از Registry یا تمام آن، مطمئن شوید.

تهیه ی پشتیبان از تمام Registry

می توانید برای این کار از ابزار مخصوص این کار، یعنی ERUNT استفاده کنید. استفاده از برنامه آسان است، و حتی ERUNT از System Restore هم قابل اعتماد تر است، و با سیستم عامل های XP، Vista و 7 کار می کند (حتی نسخه های 64-Bit).

دانلود کنید

تهیه ی پشتیبان از یک بخش Registry

اگر فقط بخشی از Registry را می خواهید تغییر دهید، و می دانید که این بخش کجاست، نیازی نیست که از همه ی آن پشتیبان تهیه کنید. می توانید از بخشی که تصمیم دارید تغییر دهید، با ویژگی Export خود Registry، نسخه ی پشتیبان تهیه کنید.

ابتدا به Start رفته، بعد Run، و سپس regedit را تایپ کرده، و کلید Enter را فشار دهید. ویرایشگر Registry باز خواهد شد.

بعد، بخشی را که می خواهید تغییر دهید را پیدا کنید. روی Registry Key که قصد تغییرش را دارید راست کلیک کرده، و سپس « Export» را انتخاب کنید. برنامه ی ویرایشگر به شما پیغام می دهد تا یک فایل با پسوند .reg را ذخیره کنید.

برای بازگرداندن تغییرات انجام شده، فقط کافی است فایل .reg را پیدا کرده، روی آن double-click کنید. این فایل مقادیر Registry را به مقادیر که قبل از تغییرات داشتند، تغییر خواهد داد.

حالا شروع کنید به هک کردن

حالا که نسخه ی پشتیبان تهیه کرده اید، وقت آن رسیده که دل و روده ی Registry را در آورید. به همان روش قبلی که گفتیم، ویرایشگر را باز کنید(در Windows 7/Vista باید در بخش Search Bar منوی Start، run را تایپ کرده، و Enter را فشار دهید). regedit را تایپ کرده، و روی Yes کلیک کنید.

هک اول: به Aero Peek سرعت ببخشید

یک راه سریع برای افزایش سرعت Aero Peek. ویژگی Aero Peek سیستم عامل Windows 7 به شما اجازه می دهد تا وقتی موس خود را روی دکمه ی «show desktop» موجود در انتهای taskbar می برید، بتوانید desktop را ببینید. زمان تاخیر نرمال برای پیش نمایش 500 میلی ثانیه، یا نیم ثانیه است. حالا چطور می توانید این مقدار را تغییر دهید؟

 1. 1.      ویرایشگر Registry را باز کرده و به مسیر زیر بروید:
  HKEY_CURRENT_USER > Software > Microsoft > Windows > CurrentVersion > Explorer > Advanced
 2. روی پانل سمت راست، راست کلیک کرده و بعد New > DWORD (32-bit) Value را انتحاب کنید. حالا DWORD جدید را «DesktopLivePreviewHoverTime» نام دهی کنید.
 3. روی DesktopLivePreviewHoverTime دوبار کلیک کنید تا باز شود. در بخش “Base”، روی Decimal کلیک کرده، و سپس زمان تاخیر را، در فیلد «Value Field«، به میلی ثانیه وارد کنید. روی ok کلیک کنید. زمان Aero Peek تنظیم خواهد شد.
 4. برای این که تغییرات انجام شود، Log off کرده و بعد مجددا log in کنید.

هک دوم: سرعت پیش نمایش TaskBar را افزایش دهید

وقتی در Windows 7 یا Vista، موس را روی آیکون های Taskbar  حرکت می دهید، یک پیش نمایش کوچک پدیدار می شود. زمان تاخیر نرمال برای این پیش نمایش ها، 400 میلی ثانیه است. اگر این مقدار برای شما خیلی سریع (یا کند) است، می توانید زمان تاخیر را با یک هک کوچک Registry، تغییر دهید.

 1. 1.      ویرایشگر Registry را باز کرده، و به مسیر زیر بروید:
  HKEY_CURRENT_USER > Software > Microsoft > Windows > CurrentVersion > Explorer > Advanced
 2. روی پانل سمت راست، راست کلیک کرده و بعد New > DWORD (32-bit) Value را انتحاب کنید. حالا DWORD جدید را » ExtendedUIHoverTime » نام دهی کنید.
 3. 3.      روی ExtendedUIHoverTime دوبار کلیک کنید. در بخش «Base«، روی Decimal کلیک کرده، و زمان تاخیر را در فیلد «Value«، به میلی ثانیه وارد کنید. روی ok کلیک کنید تا زمان تاخیر تنظیم شود.
 4. برای این که تغییرات انجام شود، Log off کرده و بعد مجددا log in کنید.

هک سوم: به منو ها شتاب دهید

اگر می خواهید در Windows 7 و Vista به منو ها شتاب ببخشید، این راه را امتحان کنید:

 1. 1.      ویرایشگر Registry را باز کرده، و به مسیر HKEY_CURRENT_USER > Control Panel > Desktop بروید.
 2. MenuShowDelay را یافته، و روی آن دوبار کلیک کنید. مقدار موجود که به میلی ثانیه است را به مقدار دلخواه تغییر دهید.
 3. برای این که تغییرات انجام شود، Log off کرده و بعد مجددا log in کنید.

هک چهارم: مانع از Reboot شدن سیستم شوید

اگر عادت دارید که کامپیوتر خود را همیشه روشن بگذارید، معمولا با مشکل reboot (راه اندازی مجدد) شدن خودکار سیستم مواجه خواهید شد. این اتفاق معمولا بعد از این که Windows یک بروز رسانی مهم را دانلود می کند، اتفاق می افتد. البته معمولا قبل از reboot شدن سیستم، هشداری چند ثانیه ای به شما نشان داده می شود. اگر چنین هشداری را تا به حال ندیده اید یا این که فایل های مهمی دارید که با reboot شدن، امکان آسیب وارد شدن به آنها وجود دارد، این ویژگی می تواند آزار دهنده باشد.

خوب حالا در اینجا نشان می دهیم که چگونه مانع از reboot شدن خودکار سیستم تان شوید. این هک در سیستم عامل های XP، 7 و Vista کار می کند.

 1. ویرایشگر Registry را باز کرده، و به مسیر زیر بروید:
  HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE > Policies > Microsoft > Windows.
 2. در پانل سمت راست، راست کلیک کرده، و New > Key را انتخاب کنید. با این کار یک پوشه ی جدید ایجاد خواهد شد، که شما نام آن را « WindowsUpdate» خواهید گذاشت.
 3. 3.      WindowsUpdate را باز کرده، در پانل سمت راست، راست کلیک کنید. از منوی ظاهر شده، > DWORD (32-bit) Value را انتخاب کنید. نام آن را « NoAutoRebootWithLoggedOnUsers» بگذارید.
 4. NoAutoRebootWithLoggedOnUsers را باز کرده، و مقدار Value را به 1 تغییر دهید. مراقب باشید که تغییری در بخش «Base»  نباید انجام دهید. روی ok  کلیک کنید.
 5. ویرایشگر Registry را بسته، و log off کرده و مجددا log in کنید، تا تغییرات اعمال شود. حالا دیگر بدون اجازه ی صریح شما، سیستم تان دیگر reboot نخواهد شد.

هک پنجم: بالون های هشدار دهنده را غیرفعال کنید

اگر از هشدار هایی که به صورت بالون یک دفعه در Taskbar ظاهر می شوند متنفر هستید، می توانید آنها را خیلی ساده غیرفعال کنید.

 1. 1.      ویرایشگر Registry را باز کرده، و به مسیر زیر بروید:
  HKEY_CURRENT_USER > Software > Microsoft > Windows > CurrentVersion > Explorer > Advanced
 2. 2.      در پانل سمت راست، راست کلیک کرده، و New > DWORD (32-bit) Value را انتخاب کنید. نام آن را « EnableBalloonTips» بگذارید.
 3. روی EnableBalloonTips دوبار کلیک کرده، و مقدار Value را به 0 تنظیم کنید. نیازی به تغییری بخش » Base» نیست، چرا که صفر هم decimal است و هم hexadecimal.
 4. برای این که تغییرات انجام شود، Log off کرده و بعد مجددا log in کنید. دیگر هیچ هشداری بالون شکلی را در taskbar نخواهید دید.

هک ششم: سرعت boot شدن XP را افزایش دهید

Windows XP خیلی کند boot می شود؟ در اینجا یاد می گیرید که چگونه سرعتش را افزایش دهید.

 1. 1.      ویرایشگر Registry را باز کرده، و به مسیر زیر بروید:
  HKEY_LOCAL_MACHINE > SYSTEM > CurrentControlSet > Control > ContentIndex.
 2. پانل سمت راست، یک مقدار با عنوان « StartupDelay » وجود دارد. روی StartupDelay دوبار کلیک کنید تا باز شود. در بخش «Base»، Decimal را انتخاب کرده، و 40,000 را وارد کنید.
 3. از Registry خارج شده و کامپیوتر خود را restart کنید. کامپیوترتان باید به شکل قابل توجهی، با سرعت ببیشتری boot شود.

برگرفته از:

http://www.pcworld.com/article/228071/6_registry_hacks_to_make_your_pc_faster.html#tk.hp_fv

Advertisements

دربارهٔ Persian Developer

I Love Developing applications

Posted on مه 28, 2011, in Windows 7, آموزش, دانلود, سیستم عامل and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 2 دیدگاه.

 1. خیلی جالب بود دمت گرم البته هنوز امتحان نکردم ببینم چطوره فعلا با برنامه ای که گفتی فقط یه پشتیبان!!! ایجاد کردم تا با دقت بعدا دل و رودش رو به هم بریزم هک چهارم هم که خوراک سیستم خودمه D:

 2. بابک جون خط دوم «خواهید داد»
  شش هفت خط پایین ترم یه ویرایش میخواد اونجا که نوشتی
  «پیش از این که بخواهید دل و روده Registry را در بیاورید، مطمئن شوید که از Registry یک backup تهیه کنید.»

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: