جنبه های تاریک SEO – بخش دوم

بخش اول

بابک فخریلو

خطوط نوشته شده به صورت مورب یادداشت های خودمه.

روش های غیرقانونی (Black-hat)

J.C. Penney به خاطر استفاده از روش link scheme متهم شد، اما روش های غیرقانونی دیگری مانند content schemes، cloaking و outright hacking هم وجود دارند. هرنامی که می خواهند داشته باشند، تمام روش های غیرقانونی یک مشخصه ی مشترک دارند: آنها اساس شان بازی کردن با سیستم است، بدون هیچ سود رسانی به بازدیدکنندگان سایت.

هرکسی که برای بهره گیری از خدمات SEO سرمایه گذاری می کند، باید تفاوت ها را بداند.» افراد فوق العاده ای در زمینه ی SEO وجود دارند، اما افراد غیرحرفه ای و خراب کار را هم باید در نظر داشته باشید.»

Link schemes

پیش تر ها می شد سیستم رتبه بندی PageRank گوگل را با استفاده از قرار دادن پیوند ها در نظرات، به بازی گرفت.»بین سال های 2004 تا 2007، کاربران عادت داشتند روی وبلاگ ها و سایر سایت ها نظراتی را همراه با پیوندی به سایت خودشان قرار دهند. این کار سرعت پیوند دادن را افزایش می داد.»

از طرف مقابل، گوگل هم در سال 2005، خصیصه ی «nofollow» را برای کدگذاری پیوندها ارتقا داد. وقتی PageRank محاسبه می شود، پیوند های «nofollow»  در نظر گرفته نمی شوند. بعد از آن هم سیستم های وبلاگ نویسی مانند WordPress و Movable Type از این روش استفاده کردند.

مدیران وب سایت ها هم برای افزایش ارتقای رتبه بندی خود، به تبادل پیوندها می پرداختند، اما حالا دیگر به خاطر وجود ویژگی nofollow، چنین کاری دیگر هیچ فایده ای ندارد(تبلیغات روی یک سایت به عنوان پیوند به شمار نمی آیند، چرا که نوعا به یک شمارنده ی کلیک موس مرتبط هستند).

به خاطر این که روش های قبلی، یعنی گذاشتن پیوند در نظرات و تبادل پیوند میان سایت ها دیگر جواب نمی دهد، مدیران وب سایت ها برای بیشینه کردن رتبه ی PageRank خود، دو گزینه دارند: فراهم سازی محتوایی که سایر سایت ها (به ویژه بلاگها) به طور نمایی به آن پیوند دهند، یا به سایت های دیگر پول بدهید تا به شما پیوند دهند، مانند آنچه J.C. Penney انجام داد. روش دوم، نقض آشکار راهنمایی های گوگل است.

اگر حرفه ای نباشید، پیدا کردن پیوند هایی که با پول دادن به سایت های دیگر ایجاد شده اند، بسیارآسان خواهد بود.» وقتی در سایت یک دندان پزشک پیوندی را به سایت های کارت اعتباری می بینید، می توانید این طور فرض کنید که این فرد ماهی چند صد دلار درآمد دارد.»

برای حل این مساله، شرکت هایی که link farms نامیده می شوند، پیوندهای پولی را در سایت هایی معتبر با PageRank بالا قرار می دهند، چرا که با این کار ارزش پیوند ها بیشتر می شود.

موفق ترین link farm ها به صورت آشکارا فعالیت نمی کنند.»اما غالبا توسط گوگل کشف می شوند. فعالیت شان ادمه پیدا می کند، اما پیوند های آنها توسط موتور جست و جو ارزش گذاری نمی شود.»

مشکل دیگر این است که تجارت link farm ، مبتنی بر PageRank عمومی سایت های پیوند دهنده است. اما گوگل می گوید PageRank های عمومی توسط گوگل دستکاری می شود تا امکان بازی کردن با سیستم اش را سخت تر کند. در حالی که گوگل پایگاه دادهی PageRank عمومی خود را هر چندماه یک بار بروز می کند، رتبه های عمومی صفحاتی که به عنوان فروشنده ی پیوند شناخته می شوند، هیچ گاه بروز نمی شود.

Ohye از گوگل می گوید که برای تصمیم گیری در مورد رتبه بندی نتایج جست و جو از PageRank استفاده نمی کند. در عوض از یک پایگاه داده ی متفاوت و غیر عمومی استفاده می کند که مقادیرش به طور مرتب بروز می شود.

برای این که بدانید چطور کار می کند، Ohye مثال یک سایت خبری را می زند که خبر مهمی را منتشر می کند، و صاحبان سایت متوجه می شوند که سایت های دیگر به آن مطلب منتشر شده پیوند داده اند.

او می گوید «شاید آنها تصمیم بگیرند پیوندهایی را از آن صفحه (که خبر مهم در آن قرار دارد) به سایت های دیگر، بفروشند. ما هم ممکن است تصمیم بگیریم که خوب بقیه ی سایت خوب است، اما در مورد پیوندهای قرار گرفته در آن صفحه مطمئن نیستیم. بنابراین پایگاه داده را طوری تنظیم می کنیم که پیوند های قرار گرفته در آن صفحه PageRank را پر نکنند. از این رو چیزی عاید خریداران پیوندها نمی شود.»

Content schemes

موتور های جست و جوی اولیه، محتوا را صرفا بر اساس محتوای صفحه رده بندی می کردند، که برای بالا بردن رتبه بندی در چنین موتورهای جست و جویی، واژه های منتخبی به صفحه اضافه می شدند تا نشان دهند صفحه در مورد یک موضوع خاص مطلب دارد. واژه های اضافه شده هم با روش های مختلفی در صفحه مخفی می شدند، مثلا با رنگ سفید روی پیش زمنیه ی سفید نوشته می شدند، یا آنقدر تو رفته (indent) می شدند که در صفحه قابل دید نبودند.

نوعی دیگر از این حقه، cloaking نام دارد که در آن به موتور جست و جو یک چیز (معمولا متن)، و به کاربر چیزی دیگر(معمولا تبلیغ) نمایش داده می شود. (نمونه های این نوع روش را در سایت های فارسی زبان زیادی مشاهده می کنیم! متاسفانه البته). همچنین برای افزایش ترافیک، محتوا را از سایت های دیگر به سایت خود کپی می کنند (این روش که در سایت های فارسی دیگه داره بیداد می کنه، البته گوگل تو کنار گذاشتن این سایت ها از نتایج جست و جو بهتر شده نسبت به قبل).

«هر کدام از این روش ها را که می خواهید انجام دهید، تا گیر موتورهای جست و جو بیافتید. وقتی گوگل سایتی را پیدا کرد که چنین روشی را استفاده می کند، می توانند از دانش حاصل شده برای یافتن سایت هایی که از آن روش استفاده می کنند، بهره مند ببرد.»

Site hacking

اما روش outright hacking، که در آن سایتی با امنیت ضعیف برای انجام linking schemes، مورد استفاده (یا به عبارتی سو استفاده) قرار می گیرد. Ohye می گوید به نظر می رسد هک کردن یک چرخه ی دو ساله را طی می کند، تکنیک های جدید بروز پیدا کرده و با منتشر شدن وصله های امنیتی، تحت کنترل در می آیند.

جنایات و مکافات

استفاده کردن از این روشها برای بهبود رتبه بندی سایت تان خطر های خودش را دارد.

«احتمال این که تنها در چند روز گیر بیافتید کم است، شش ماه تقریبا خوب است، و دو یا چهار سال تقریبا اجتناب ناپذیر.» Fishkin این طور ادامه می دهد «من روش های غیرقانونی را دیده ام که چندین سال کار کرده اند، اما کسی که در سال 2007 یک روش را به کار می برده، دیگر الان از آن روش استفاده نمی کند. زمان می برد تا گوگل مچ کسی را بگیرد، اما بالاخره این کار را می کند.»

Fox می گوید » هر هفته یک تماس از سازمان هایی که روش های غیرقانونی را به کار می گیرند و رتبه بندی شان پایین می آید، دریافت می کنم. اگر تصمیم دارید هیچ محتوایی را در سایت خود ایجاد کنید، به کلی از فهرست رتبه بندی حذف می شوید. اگر رتبه تا پایین بیاید، باید مشکل سایت را برطرف کرده و درخواستی را به گوگل بفرستید تا رتبه تان را اصلاح کند. انجام این کار نیاز به زمان دارد.»

Fishkin می گوید کسب دوباره ی رتبه و جایگاه تان در موتور های جست و جو می تواند فرآیندی بسیار پیچیده باشد، چرا که مدیران وب سایت ها به طور مشخص نمی دانند که چه چیزی باعث افت رتبه شان یا حذف شان شده است.

Ohye می گوید این کار (پیچیده بودن فرآیند) عمدی است. و ادامه می دهد «از آنجایی که می خواهیم از الگوریتم خود حفاظت کنیم، نمی توانیم بگوییم که شما کار X را انجام نداده اید، چرا که شما می توانید یک spammer باشید که می خواهد با دانستن این موضوع سو استفاده کند.» اما در صورتی که سایت شما هک شده باشد، گوگل تا آنجایی که می شود اطلاعاتی را برای مدیران وب سایت ها در مورد آن فراهم می سازد.

Advertisements

دربارهٔ Persian Developer

I Love Developing applications

Posted on ژوئن 24, 2011, in وب and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. ۱ دیدگاه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: