پایانی بر آغاز یک امپراطوری : استفاده از IE به زیر 50% رسید

در خلال ماه اکتبر اتفاقات جالبی در دنیای مرورگرهای وب افتاده . مهمترین آنها این است که برای اولین بار در دهه ی گذشته سهم جهانی استفاده از Internet Explorer به کمتر از 50 درصد رسید . اتفاق کم اهمیت تر ، اما قابل تامل ، این است که از نظر کارشناسان Chrome به طور غیر منتظره ای به Firefox رسیده .

هنوز Internet Explorer سهم عمده ی بازار مرورگرهای رومیزی با 52.63  درصد در اختیار دارد ، یک افت قابل ملاحضه ی 1.76 درصدی از سپتامبر . گرچه بیشترین سهم ترافیک وب از آن وب گردی رومیزی است ؛ و باقی آن را تلفنها و تبلتها تشکیل می دهند ، هر دوی این بازارها با Internet Explorer اشغال شده اما نمایش خوبی نداشته . Internet Explorer فقط 49.58 درصد از کل بازار را به خود اختصاص داده . مرورگر Microsoft اولین بار در 1998 یا 1999 به بیشترین سهم خود یعنی 95  درصد کاربر رسید ، و از سال 2004 سیر نزولی را تا به امروز درپیش گرفته است .

اما بقیه ی سهم بازار کجا رفته ؟ در روزهای اخیر همه چیز بر وفق مراد Firefox بوده است . بزرگترین نفع را از صقوط Internet Explorer مرورگر Chrome می برد ، و اکتبر گذشته نیز از این قاعده مستثنا نبوده . Chrome با رشد 1.42 درصدی به سهم 17.62  درصد از سهم مرورگرهای رومیزی رسید . Firefox بدون تغییر ماند و با رشد 0.03  درصد به سهم 22.51 درصد رسید . Safari 0.41 درصد رشد کرد وبه 5.43 رسید . Opera در چند ماه گذشته با نرخ ثابتی در حال صقوط است و دوباره در اکتبر 0.11 درصد افت کرد و به 1.56 رسید .

علاوه بر فروش Android اکنون فروش iOS هم رو به ترقی است ، کاربران iOS در وب نیز زیاد شده اند . مرورگرهای Mobile اکنون سهم کوچکی از بازار را با آمار 5.5 درصد روی Smartphoneها و tabletها گرفته اند . این بازار کوچک بسیار ناپایدارتر از مرورگرهای رومیزی است  . Mobile Safari ماه گذشته 6.58 درصد بالا رفت و به 62.17 رسید . در این میان تنها بازنده ی بازی مرورگر Android بود ، با صقوط 2.91 درصدی به 13.12 رسید . Symbian و BlackBerry و Opera Mini هم به ترتیب افت داشتند ، 2.15 کاهش به 2.55 درصد ، 0.64 کاهش به 2.04 درصد ، 0.27 کاهش به 18.65 درصد .

از نمودار استنباط میشود : Firefox روند کاملا ثابتی داشته ، Chrome رو به رشد است ، و Internet Explorer درحال ضرر کردن است .

Safari در دراز مدت به وضوح بر اوضاع مسلط بوده . همچنین واضح است که افزایش فروش Android در بخش Web هیچ بازتابی نداشته است .

روند ارتقاء داستان آشنایی را میگوید . کاربران Chrome که به صورت اتوماتیک بخش عمده ی به روز رسانی ها را دریافت می کنند ، به راحتی و با کارایی بالا به ورژنهای جدید انتقال می یابند . دنباله های Chrome رو به رشد هستند ، بااین حال در حدود 2 درصد از کل کاربران از نسخه های قدیمی استفاده می کنند – 14 درصد از کاربران Chrome . این آمار هر ماه رو به رشد است , و ظاهرا واکنش هایی را در پی خواهد داشت .

Foirefox کاربرانش را بین نسخه ی قدیمی ولی پایدار (3.6) و انتشارهای سریع (4-9) بر سر دو راهی قرار داده . این انتشارهای سریع کاربران را مجبور میکنند تا خیلی سریع مرورگرشان را به روز کنند ولی نه از به روز رسانی سریع خبری ست و نه از به روز رسانی های اتوماتیک مانند Chrome . با این حال یک چهارم کاربران Firefox هنوز با نسخه ی 3.6 کار می کنند . تا زمانی که Mozilla یک نسخه ی پایدار و با کیفیت و با پشتیبانی طولانی منتشر نکند ، متاسفانه این اوضاع تغییر نخواهد کرد .

Internet Explorer هنوز شاهد بیشترین استفاده از نسخه های قدیمی است . اکنون نسخه های 6و7 در هیچ یک از نسخه های windows  مورد پشتیبانی قرار نمی گیرند ، اما هنوز از 25.4 درصد کاربران Internet Explorer ، در مجموع 13.38 درصد از کابران رومیزی از این نسخه ها استفاده می کنند . این دسته از کاربران می توانند به Internet Explorer 8 (اگر از Windows XP استفاده می کنند) یا به Internet Explorer 9 (اگر از Windows Vista  استفاده می کنند ) ارتقاء پیدا کنند . اما آنها به دلایلی از این کار سرباز می زنند . کاربران Internet Explorer 8 ظاهرا به کندی در حال اتنقال به internet Explorer 9 هستند  ولی با نرخ ثابت ، در برهه ای به سمت پایین و کمی بعد دوباره به سمت بالا .

در Ars Technica آمارهای استفاده از مرورگرها غیرعادی هستند ، مثل حضور بیشتر Firefox  و Chrome روی دسکتاپ ها ، و کارایی قوی تر Android در بین کاربران مبایل که در پهنه ی وب دیده می شود .

دلایل به هم پیوسته ای باعث می شوند که این پدیده ها – صقوط Internet Explorer و رشد Chrome – به یکدیگر به شدت وابسته باشند .آنها نشان دهنده ی  تاثیر استفاده کنندگان از اینترنت میباشند .

این آمارغیر معمول از Ars Technica با توجه به مخاطبانش غافل گیر کننده نیست : بینندگان سایت به تکنولوژی های جدید و تطابق با آنها گرایش دارند : خوانندگان Ara که برای اولین بار firefox را انتخاب کردند به سمت Chrome رفتند . در حالی که Internet Explorer در سراشیبی صقوط قرار دارد ، Firefox روند ثابتی دارد و Chrome به سرعت در Ara رشد داشته ، گرایشات به صورت قابل پیشبینی باقی مانده اند .

این شگفت انگیز نیست . Ara رویه ای بی طرفانه در قبال تصمیم گیرندگان IT ، چه در محیط های کاری و چه محیط های خانگی اتخاذ کرده است . احتمالا چند ماه پیش بود که قبل از همگانی شدن Chrome خوانندگان Ars آنرا به دوستان و اقوامشان سفارش می کردند . تصمیمات را معمولا اهل فن می گیرند و اهل فن هم Ars را میخوانند ، سبقت گرفتن firefox از  Internet Explorer چند سال قبل پیش بینی شد و حالا سویچ شدن به Chrome پیش بینی میشود.

برطبق آمار Firefox برای استفاده کنندگان از اینترنت جذاب تر است چون استفاده کنندگان دوست دارند با چیزهای جدید سرگرم شوند و افزونه ها و توسعه ی پویای firefox این اجازه را به آنها می دهد ، و مرورگری که در طول زمان بدون تغییر باشد مانند Internet Explorer 6 هیچ جذابیتی ندارد . Chrome بر روی کارایی و پایداری تمرکز کرده حتی بیش از توسعه ی پویا و همین طور نام Google را به عنوان سازنده اش به یدک می کشد . Chrome همچنین چیزهای مفیدی مانند بازیابی session و تب های مفید جدید را اضافه کرده ( Internet Explorer آنها را بکار گرفته و در نسخه بتای Firefox هم گنجانده شده اند ) . بسته ی Flash که موجب درد سر بود هم کنار گذاشته شده . بیش از همه ی اینها ، Google روی VP8 ، پروتکل SPDY ،و زبان جدید اسکریپت نویسی Dart تاکید میکند .

مرورگری که که به این آمارها توجه نکند نمی تواند به کارش ادامه دهد . Mozilla بر روی ویژگی های جذاب Chrome کار می کند تا آنها را طبق برنامه ی زمان بندی شده روی Firefox بیاورد ، مانند tab isolation که میتواند درد سر هایی را همراه داشته باشد – مشکلات سازش پذیری افزونه ها همچنان باقی است – سهم Firefox برای مدتی است که ثابت مانده . Mozilla می تواند کاربران را به همان شیوه ی راحت Chrome از عذاب به روز رسانی های مکرر خلاص کند ، ومی تواند با توجه به آمارگیری های انجام شده دوباره ترقی کند به ویژه با یک پشتیبانی طولانی از محصولاتش .

ضمنا Microsoft آمارها را نادیده می گیرد و این برایش کافی نیست تا همچنان به عنوان جریان اصلی مرورگرها باقی بماند : کاربرانی که بخاطر ضعف تکنیکی به Firefox سویچ کردند ، حتی اگر دوباره IE برای نیازهای آنها مناسب باشد به آن باز نخواهند گشت . آنها صبر میکنند تا زمانی که رفیق تکنسینشان PC را تعمیر می کند به آنها بگوید که باید در مورد سویچ شدن به IE فکر کنند چون «بهتر» شده ، درست مانند توصیه ای که هم اکنون در مورد Firefox و Chrome می کنند.

Internet Explorer هنوز هم به عنوان مهمترین مرورگر ، با بیشترین کاربران برای developerها قابل چشم پوشی نیست –اما سایتهایی که نیازی به دیده شدن در سطح جهانی  ندارند می توانند با آسودگی Internet Explorer 6 را نادیده بگیرند – و با ارزش گذاری فعلی IE برای سالهای آینده هنوز با اهمیت باقی خواهد ماند . اما تا زمانی که مرورگر Microsoft برای استفاده کنندگان جذابیت نداشته باشد جایی به جز پایین رفتن ندارد .

منبع :

http://arstechnica.com/microsoft/news/2011/11/the-end-of-an-era-internet-explorer-drops-below-50-percent-of-web-usage.ars

Advertisements

دربارهٔ DeltaCode

Somewhere near the sky Far away from people Far away from noise Somewhere near yourself

Posted on نوامبر 11, 2011, in مرورگر and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. بیان دیدگاه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: