خلاصه ای از دیدگاه ها راجع به Windows 8

بابک فخریلو

دیدگاه های اولیه ای که در مورد Windows 8 منتشر شد، برد وسیعی از ویژگی ها را داشت، از سریع و زیبا گرفته تا عجیب، اما
آن هایی که این سیستم عامل را خودشان تست کرده اند، به نظر می رسد که تجربه ی لذت بخشی را داشته اند.

بسیاری بر این نکته تاکید دارند که IE 10 دو نسخه دارد، یکی برای کار کردن به صورت لمسی، و دیگری همان روش معمول و
استفاده از صفحه کلید و موس.

آن کسانی که به بررسی و ارائه دیدگاه هاشان پرداخته اند، سرعت سیستم عامل را در پاسخ
به فرمان هایی که کاربر می دهد، قابل توجه دانسته، و خود برنامه ها (applications) هم برای شان جذاب بوده است.

در اینجا به نمونه هایی از دیدگاه هایی که به ستایش و انتقاد از Windows 8 پرداخته اند، نگاهی خواهیم داشت.

‘ماموریت انجام شده است!’

دیدگاه PCWorld در مورد نسخه ی Windows 8 Consumer (که به تازگی منتشر شده) این گونه است «این نسخه جدید قطعا چیزی نیست که سال گذشته برای توسعه دهندگان منتشر شد. این نسخه به طور چشم گیری روان تر است و در پاسخ گویی سریع تر. برنامه ها سریع باز می شوند، و چرخیدن در بین آنها هم ساده است….همه چیز بزرگ، روان و زیبا است…. ساعت خوبی را سپری کردم تا آن چیزهایی را که در یک دهه گذشته با نسخه های قبلی Windows انجام می دادم، در این نسخه کشف کنم. باز هم می گویم که تحت تاثیر سرعت و زیبایی یک واسط کاربری مایکروسافتی قرار گرفتم.»

زمان زیادی نمی خواهد تا به آن عادت کنید، پیش از آن که بدانید، شروع به کار کردن با میانبر ها کرده اید و چنان در سیستم عامل غوطه ور می شوید که گویی مدتها ست با آن کار کرده اید. نگرانی هایی در مورد تطبیق اندازه ی آیتم ها با صفحه های بزرگ دارم، اما هرچه زمان بیشتری را با Windows 8 Consumer Preview سپری می کنم، صبرم برای انتشار نسخه نهایی کمتر می شود. بنابراین فکر می کنم برای ساکنان مایکروسافتی در Redmond کار به پایان رسیده است.

‘بازنگری اساسی’

David Pogue در New York Times می نویسد: این یک بازنگری اساسی برای Windows است. زیبایی و سادگی. در اصل، ایده ی جذاب و کاربردی نمایش آیتم ها و برنامه ها که شکل کاشی های در کنار هم قرار گرفته را تداعی می کند (و در کل با نام Metro Apps شناخته می شود)، و در حال حاضر در Windows Phone 7 و Tablet ها می بینیم. برنامه های آغازین شامل Camera، Xbox، Mail، Calendar، People، Messaging و Photos می شود. همچنین Music و Video هم هستند که به فروشگاه های Microsoft متصل هستند (مایکروسافت در حال کار روی Windows APP است. چیزی که شبیه App Store شرکت Apple به نظر می رسد). می توانید این کاشی ها را بکشید و صفحه ای جدید از آنها درست کنید و به شکل دلخواه تان آنها را برچسب بزنید. اگر از هر گوشه صفحه، انگشت خود را بکشید، کنترل های مخفی به نمایش در خواهند آمد. این ویژگی به طور خاص در IE 10 اهمیت دارد، که در حالت عادی نوار ابزاری نمایش نداده و فضای صفحه را بیهوده هدر نمی دهد. هوشمندانه است، نه؟

تنها مشکل بزرگ در طراحی این است که مایکروسافت نتوانسته به طور کامل آنچه در Windows های قبلی می دیدیم را کنار بگذارد. منظورم میزکار، پوشه ها، نوار ابزار و چیزهای مشابه این هاست. بنابراین روی یک کامپیوتر شخصی، در پس صفحه ی شروع سیستم عامل (Start Screen)، همان چیزی را می بینید که در Windows 7 هست، با همه پیچیدگی اش. به عبارتی، به نظر می رسد که Windows 8 برای تلفن ها و Tablet هاست. در یک کامپیوتر بدون قابلیت لمسی، زیبایی Metro محدود به  یک سر در شده که ویندوز قدیمی را در خود پوشش می دهد. در حقیقت باید کار کردن با  دو سیستم عامل را یاد گرفت، نه یکی.

نمایش زیبای ‘برنامه ها’

Matt Warman از روزنامه  Telegraph می گوید: از امروز باید منتظر ماند که برنامه های شرکت هایی چون Vimeo، Kobo وخیلی های دیگر، به Windows App Store اضافه شوند. در کل دوست داشتنی به نظر می رسد، و پویانمایی هایی که در هنگام شروع برنامه ها به نمایش در می آید، خیره کننده است، اما هنوز نیاز به توسعه دارد. مایکروسافت می گوید که صرفا می خواهد توانایی های برنامه ها در Windows 8 را نشان دهد، تا این که ثابت کند از Apple بهتر است… در این واسط کاربری که  Metro هم نام گرفته، کاربران با نشگون گرفتن صفحه می توانند بزرگ نمایی یا کوچک نمایی کنند.

به گفته ی مایکروسافت  واسط کاربری Metro ، پیش از انتشار iPad، برای Tablet ها در نظر گرفته شده بود. خوب کار می کند، اما در حال حاضر پایداری و یکپارچگی ندارد. اما نقطه سقوط این واسط کاربری را می توان در ارث بری اش از تلفن های موبایل دانست. برای نمونه، Windows 8 از نسخه ای بهبود یافته و جدید از IE استفاده می کند، که وقتی در محیط Metro اجرا شود، دیگر از Flash پشتیبانی نمی کند، اما در حالتی که در کامپیوتر های رومیزی معمولی اجرا شود، مشکلی نخواهد داشت. یک منوی ساده، مانند آنچه در یک تلفن موبایل می بینیم، نسخه ی موبایلی یک سایت را تبدیل می کند به نسخه ای که می توان در کامپیوتر رومیزی دید، اما این کار عجیب و احمقانه است. تنها از مایکروسافت بر می آید که دو نسخه ی متفاوت از مرورگر وب تهیه کند. احتمالا این نمونه ای از چیزی است که قرار است تغییر کند.

Semantic Zoom؛ ‘فوق العاده’

Mat Honan در Gizmodo می گوید: خیلی خیلی حس لغزندگی را منتقل می کند. فرمان ها و آیکون ها و برنامه ها و منو ها در صفحه سر می خورند، و بزرگ نمایی و کوچک نمایی آیتم ها در واسط کاربری Metro، به شیوه ای است که گویی سرگیجه را القا می کند. از سمت راست اگر صفجه را لمس کنید، Charms اجرا خواهد شد (مایکروسافت برای آیکون های سمت راست نام Charms را گذاشته)، تا به راحتی بتوانید از جایی که بودید به Start، صفحه تنظمیات، جست و جو و غیره برگردید.

اگر یاد بگیرید که چطور کاری را با لمس کردن انجام دهید، می توانید انجام آن با موس را هم یاد بگیرید. در حالی که لمس کردن روی لبه ها کار می کند، حرکت موس برای گوشه های صفحه موثر است… Semantic Zoom فوق العاده است…می توانید صفحه ی شروع را نشگون بگیرید تا آن را کوچک نمایی کنید، بدین ترتیب تمام کاشی های درون آن به حالت minimize می روند. این کار پیمایش در بین آن کاشی ها را ساده می کند. نیازی به پیمایش های متوالی هم کمتر خواهد شد.

مشکلات در واکنش به حرکت موس

Peter Pachal می گوید: برای تازه کارها، آیکون ها از قاعده استاندارد وب در حرکت ‘mouseover’ (بردن نشانگر موس روی یک آیتم)، پیروی نمی کنند.برای نمونه، وقتی شما به گوشه سمت چپ صفحه اشاره می کنید، Windows 8 (چه در حالت Metro و چه در حالت رومیزی)، صفحه ی Start را فراخوانی می کند. یا این که آیکونی را برای صفحه ی Start صدا می زند، اما اگر موس خود را روی آن ببرید، محو می شود. خوب این در تناقض با روشی است که وب سایت ها در ده سال گذشته پیش گرفته اند و در آن، منوهای وب سایت با بردن موس روی آیکون هایشان نمایش داده شده، و پیمایش در آن منو هم با نگه داشتن موس روی منو ممکن می شود.

واسط کاربری Metro زیبا و قدرت مند است، اما عادت کردن به آن سخت. صفحه ی شروع به شما اجازه می دهد تا با فشردن موس خود به لبه های صفحه، به سمت راست یا چپ حرکت کنید. خیلی از برنامه ها (مانند Photos) هنوز چنین ویژگی را در خود ندارند، در عوض شما را مجبور می کنند تا از یک پیمایشگر (scrollbar) یا چرخ پیمایش موس استفاده کنید.

برگرفته از:

Windows 8 Reviews: A Roundup

Advertisements

دربارهٔ Persian Developer

I Love Developing applications

Posted on مارس 4, 2012, in سیستم عامل and tagged , , . Bookmark the permalink. 2 دیدگاه.

  1. مطلب جامع وکاملی بود…ولی به نظر من زمان زیادی تا ریلیز نهایی آن مانده

  2. در دنیای وب همه جا صحبت از Windows 8 است وانتشار این مطلب نشان از آپدیت بودن وبلاگ هستش من به نوبه ی خودم تشکر میکنم .

    علی آقا همون طور که در بحث هایی که با هم داشتیم گفتم تاخیر در انتشار Windos 8 به دلیل آماده نبودن پلتفرم های سخت افزاری و برنامه های نرم افزاریست . در سخت افزار به دلیل عدم وجود Driver ها ، و در نرم افزار به دلیل ناشناخته بودن تمام امکانات سیستم عامل از جمله Metro UI برای Developerها .

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: